Tanıştığınız Herkesin Size Referans Olması İçin 4 Adım

İnsanların sizden bahsetmesini sağlayabilirseniz, ürün ve hizmetlerinizi çok daha hızlı, kesin ve masrafsız şekilde yayabilirsiniz. Bunu sağlamak için de güçlü iş ilişkileri kurmak ve karşılıklı fayda sağlamak gerekiyor. İş dünyasında ‘networking’ olarak adlandırılan iş ilişkileri kurmak için kullanabileceğiniz bu metodolojiyi sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdik.

If you can get people to talk about you, marketing your product and services can be much more fast, efficient, and cost-effective. Establishing strong business relations and facilitating mutual advantage is imperative when it comes to maket his happen. You can read this English to Turkish translation to learn more about how to build business relationships, also known as ‘networking’ in the world of business.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.entrepreneur.com/article/310410


Bu dört ipucunu kullanarak daha iyi iş ilişkileri kurun.

english turkish translation service by native Turkish speaking professional linguists

İstediğiniz girişimciye referanslar hakkında danışın; hepsi, size, referansların tüm işletmeler için hayat destek ünitesi gibi olduğunu söyleyecektir.

Bunun nedeni de gayet basit: düzenli bir şekilde referans alıyorsanız, yeni müşteriler bulmak çok daha kolaylaşacaktır.

Alamıyorsanız ise… düzenli bir iş getirisine sahip olmak çok daha zor bir hâl alır diyelim.

Bundan dolayı, ben de, daha fazla referans almak için bu dört adımlı yaklaşımı özellikle seviyorum. Sizde bu yaklaşımı günlük networking faaliyetlerinizin bir parçası haline hızlı ve kolay bir şekilde getirebilirsiniz.

Bir başka deyişle, iş ilişkisi kurmaya başladığınız kişiyle bir networking etkinliğinde tanışmış olduğunuzu varsayarak, bu dört adımı kullanarak yeni tanıştığınız kişileri dahi potansiyel referans ortaklarına dönüştürebilirsiniz.

english turkish translation service by native Turkish speaking professional linguists

 

1. Görünür bir kimliğe olun

Networking Like a Pro isimli kitabımızda, ben ve Dr. Ivan Misner, görünür bir kimliğe sahip olma fikrinden bahsediyor ve “Kendinizi, karşınızdaki kişinin gözünde, tanışmış olduğu diğer herkesten nasıl ayırabilirsiniz?” sorusunu soruyoruz.

Bu kulağa zor bir işmiş gibi gelse de cevabı gayet basit: Kendilerinden bahsetmelerini sağlayın!

Bir başka deyişle, kaç sefer bir etkinliğe gittiğiniz ve insanların sadece kendilerinden, işelrinden ve sizin için yapabileceklerinden bahsettiklerine şahit oldunuz?

Ben şahsen bin kez şahit olmuşumdur.

Kendi adıma konuşacak olursam, başkaları bunu yaptığında, benim gözümde benmerkezci, bencil ve tekrar konuşmak istemeyeceğim birine dönüşüyor. Aynı tuzağa bizzat düşmemek için iyi sorular sormayı ve karşınızdaki kişinin konuşmayı ilerletmesine izin vermeyi öneriyoruz.

Neden?

Muhabbetin merkezine onları koyduğunuzda, sizi daha az bencil olarak görecek ve iş ilişkileri kurma konusunda son derece becerikli olduğunuzu düşüneceklerdir! Açıkçası, diğer herkesten kendinizi ayırmak için en başarılı yöntemlerden biri kesinlikle bu.

En sevdiğim sorulardan bazıları:

 • Genellikle nerelerde iş ilişkileri kuruyorsun?
 • Kendinle ilgili en çok sevdiğin şey nedir?
 • Seni ne bu yönde ilerlemeye teşvik etti?

 

2. Gelecekte yeniden iletişim kurmak için bir sonraki adımı atın

Bu adım çok önemli. Bir networking etkinliğinde yeni biriyle tanışmak, mevzubahis kişinin size referans olmasının sadece ilk adımı.

Yani, gelecekte yeniden iletişime geçmek için bir sonraki adımın atılması gerekiyor.

Sorun değil. Sadece konuşmanın sonunda bu beklentinin mevcut olduğundan emin olun. Nasıl mı? İşte böyle:

Jim, açıkçası, seninle konuşmak çok keyifliydi. Belli ki çok fazla konuda bilgin var. Hatta bir gün bir kahve içmek veya yemek yemek için buluşalım mı, ne dersin? Birbirimizin işleri hakkında daha fazla bilgi edinme, birbirimize neler katabileceğimizi öğrenme fırsatımız olur.

Önümüzdeki hafta veya sonraki hafta böyle bir şey yapmak için uygun olur musun?

Büyük, afili, baştan çıkarıcı laflar etmenize gerek yok. Direkt ve kararlı bir yaklaşım işe yarayacaktır.

Kabul ettiklerinde, yapmanız gereken tek şey sonraki 48 saat içerisinde bir mesaj veya e-posta ile iletişime geçmektir. Bunu da yaptığınızda referans ilişkinizi kurmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

3. Takibini yapın!

Sıra, daha yeni tanışmış olduğumuz insanla konuştuklarımızın takibini yapmaya geldi.

Nasıl mı? İşte böyle:

Konu: Tanıştığımıza Çok Memnun Oldum – [Etkinlik İsmi] Etkinliği (Tarih)

Jim —

Ben Jane Smith, [mesleğiniz] geçen gün [Etkinlik İsmi]etkinliğinde tanışmıştık. Muhabbetimizden çok keyif almış olduğumu söylemek istedim, umarım birbirimizi daha yakından tanıma imkânımız olur.

Bir ara kahve içmek için buluşalım mı? Ne gibi işlerle ilgilendiğin konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsem, ihtiyacı olan biriyle karşılaştığımda sana yönlendirme fırsatım olur.

Bu hafta epey yoğunum, ama haftaya Salı günü sabah saatlerinde [sokak ismi]ndeki Starbucks’ta buluşalım mı?

Seninle sohbet etmek gerçekten çok keyifliydi. Eğer iş konusunda yardımcı olabileceğim bir şey olursa benimle iletişime geçmekten çekinme lütfen.

Eğer 1. ve 2. adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız, bu mesaj %40-%50 oranında işe yarayacaktır. Doğrudan, her kişiye kopyala/yapıştır yaparak gönderebilirsiniz. Ama toplu olarak değil, teker teker gönderin ve isimleri değiştirmeyi unutmayın. Ardından yanıtların gelmesini bekleyebilirsiniz!

4. Bu kişiyle sağlam bir “kahve bağı” kurun

Kahve bağı nedir, diye sorabilirsiniz.

En basit tanımıyla, size karşınızdaki insanı daha yakından tanıma fırsatı veren ve karşılıklı olarak iş paslayacağınız bir referans ilişkisi kurma olanağı sağlayan, bire bir görüşmeye kahve bağı denir.

Kahve bağı olmadan, karşınızdaki kişiyle olan ilişkinizi derinleştiremez ve referans alma potansiyeline kavuşamazsınız.

Networking faaliyetlerinde bulunmadan da kahve bağı kurma noktasına gelmeniz mümkün değil.

Bu kadar basittir.

Peki, oturup kahve içmeye başladığınızda bu bağlantılar nasıl kurulur? Aşağıdaki noktaları bir kılavuz gibi düşünebilirsiniz:

 • Görüşmeler genellikle bir saat kadar sürer.
 • İlk yarısı onları dinlemeniz ve hangi tanıdıklarınızın iyi bir referans olabileceğini değerlendirmenizle geçer.
 • İkinci yarısı ise tam tersi şekilde işler.
 • Görüşme boyunca aynı anda hem dinliyor hem de değer katıyor olmalısınız.
 • Satış konuşması yapmayın, sadece somut tavsiyelerde bulunun. Sanki sizi, sizin alanınızdaki bir uzman olarak, onlara danışmanlık vermeniz için tutmuş olduklarını düşünün.
 • Sorduğunuz sorular şu şekilde olmalıdır:
  • Yeni müşteriler edinmek için ne yapıyorsun?
  • İdeal müşterin kimdir?
  • Networking haricinde ne yollarla müşterilere ulaşıyorsun?
 • Konuşma sırası size geldiğinde, sizin için en ideal referansın ne olduğu anlatmaya yüzde yüz hazır olun.

Değinmek istediğim son konu da tam olarak bu, çünkü insanların büyük bir kısmı genellikle bu aşamaya geldiklerinde ne yapacaklarını bilmiyorlar. İdeal referansın ne olduğunu bilmeniz için öncelikle üç şeyi tanımlayabiliyor olmalısınız:

 • İdeal müşteriniz
 • Çözüm ürettiğiniz sorun
 • İnsanların, bu sorunu çözmek için neden sizinle çalıştıkları

Bunları tanımlamaya mutlaka zaman ayırmalısınız. Son olarak bu aşamayı da doğru bir şekilde gerçekleştirebilirseniz, tanıştığınız herkesten daha fazla referans alabilirsiniz!