Pazarlama Konusunda Hızlıca Ustalaşmak İçin 9 Adım

Dijital Pazarlama, büyüme hedefi taşıyan tüm işletmeler için hayati bir önem taşıyor. Tanınmak istiyorsanız, internette bulunuyor olmanız gerekir. Birçok girişimci, pazarlama faaliyetlerinin aşırı derecede vakit, enerji ve para gerektireceğini düşünse de, pazarlama faaliyetlerinizden aldığınız verimi iyileştirmek için çeşitli dijital pazarlama yönetimi araçlarından faydalanabilirsiniz. Pazarlama konusunda hızlıca uzmanlaşmak adına, sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz bu 9 pazarlama ipucunu okuyun.

Digital Marketing efforts are fundamental for the growth of any business. You must have an online presence to be known. While entrepreneurs feel like marketing would consume a lot of time, energy, and money, you can utilize various digital marketing management tools to improve the efficiency of your marketing efforts. Read this English to Turkish marketing translation to learn how you can dominate the marketing field in no time.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.entrepreneur.com/article/320606


Başarı, genellikle, işleri hızlıca ama kolaya kaçmadan bitirmeyi gerektirir.english turkish translation localization transcreation subtitling voiceover transcription copywriting services

Girişimcilik, ip üstünde yürümeye çalışan bir cambaz olmaya benzer. İngilizcede Catch-22 olarak nitelendirilen bir kısır döngünün içinde faaliyet göstermeye çalışırsınız (Catch-22, esasen, bürokrasideki kısır döngüleri anlatan bir romandır ve bu deyim de kitaba bir referanstır). İşletmenizin pazarlamasını yapmak için vakit ayırmazsanız, büyüyemezsiniz. Öte yandan, tüm dikkatinizi pazarlamaya verirseniz, sattığınız ürün veya hizmetleri geliştirmeye olanağınız kalmaz.

Peki, bu kısır döngüden kurtulmak için ne yapılması gerekir? Elbette, pazarlama konusunda hızlıca ustalaşmak ve daha kısa sürede, daha fazla sonuç almak.

Aşağıda listelediğimiz 9 ipucunu kullanarak başlayabilirsiniz.

english turkish translation localization transcreation subtitling voiceover transcription copywriting services

1. Bir Yol Haritası Çıkarın

Bahse girerim ki şirketinizin pazarlama faaliyetlerini ilk kez hayata geçirdiğinizde, siz de aklınıza gelen her şeyi şirketinizin blogunda yazmanın veya sosyal medyada paylaşma hevesine kapılmışsınızdır. Bununla birlikte, bu tür bir stratejinin pek de etkili bir yöntem olmadığını siz de fark etmişsinizdir. Hedef kitleniz bu tür içerikle ilgileniyor mu? Paylaşımları en iyi zamanda mı yapıyorsunuz? Yazdığınız içerikler sayesinde yeni aboneler kazanıyor veya satış yapabiliyor musunuz?

Pazarlama stratejinizin bir ritmi veya mantığı olmadığı takdirde satışla veya başka herhangi bir etkiyle sonuçlanmasını bekleyemezsiniz. Dahası, herhangi bir yol haritası çıkartmadıysanız, hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı nasıl anlayacaksınız? Verimli bir pazarlama kampanyasına sahip olmak adına doğru planlama yapmalı ve bunun için vakit ayırmalısınız.

Hedef kitlenizdeki bireylerin hangi tür içeriğe ilgi gösterdiğini ve internette nerede vakit geçirdiğini anlamak için biraz araştırma yapın. Ardından, bir yayın takvimi oluşturabilir, bir zamanlama uygulaması indirebilir ve neyin çalışıp, neyin çalışmadığını anlamak için iş planınızda bir pazarlama bölümüne yer verebilirsiniz.

Zamanınızı, pazarlama kampanyanız için bir yol haritası çizmek adına kullanıyor olsanız da bunu bir yatırım olarak düşünün. Bir planınız varsa, pazarlama faaliyetleriniz daha verimli olacak ve daha az vakit gerektirecektir; çünkü pazarlama faaliyetlerinizin tam olarak neyi hedeflediğini biliyor olacak ve işe yaramayan stratejilerle vakit kaybetmeyeceksiniz.

2. Konuştuğunuz Gibi Yazın

Şirketinizin pazarlamasını yapmak için en etkili yöntemlerden biri blog yazmaktır. Sadece bir sektör lideri olduğunuzu değil, hedef kitlesinin hayatını ve işini geliştirmeyi amaçlayan biri olduğunuzu da gösterir.

Blog yazıları yazmak için gününüzün iki saatini ayırmanıza gerek yok. Hatta, neyden bahsettiğini bilen bir uzman olduğunuz için, blog yazılarınızı çok hızlı bir şekilde yazabilirsiniz.

Eğer blog yazısı yazmak vaktinizi alıyorsa, düşündüğünüz gibi yazmıyor, daha farklı yerlere gidiyorsunuz demektir..

Blog yazısı yazmak için oturduğunuzda, aklınızdaki şeyleri yazıya dökerken kendinizi sanki sesli konuşuyormuş gibi hayal edin. Afili kelimeler kullanarak insanları etkilemeye kalkışmayın. Sohbet ediyormuş gibi düşünün; sadece orijinal olun ve bilginizi gösterin.

Aynı yaklaşımı, sosyal medya paylaşımlarınızda veya Quora gibi sitelerde soru yanıtlarken de benimseyebilirsiniz. Yazılı içerik oluşturmanın çok vakit almadığını fark edeceksiniz. Bunun yanı sıra, ürettiğiniz içerik daha kolay bulunuyor olacaktır. Google ve Facebook gibi sitelerin algoritmaları kişisel ve orijinal ton içeren içerikleri saptıyor ve bunlara öncelik veriyor.

3. Otomasyondan Yararlanın

Pazarlama faaliyetlerinizi otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz araçların sınırı yok. Örneğin, reklam deneyiminizi baştan sona planlamak adına Infusionsoft tarafından sunulan hedef sayfa oluşturma, CRM entegrasyonu ve kampanya oluşturma hizmetlerinden yararlanarak, kişiselleştirilmiş e-postaları ve yüksek potansiyelli müşterilere indirim kuponlarını otomatik olarak gönderebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, WordPress’te yayınladığınız blog yazılarını otomatik olarak Facebook’ta paylaşmak veya YouTube’u takip ederek Twitter’da paylaşabileceğiniz videoları otomatik olarak saptamak için Zapier ve IFTTT gibi hizmetlerden yararlanmanız da mümkün. Buffer, Hootsuite ve Post Planner gibi hizmetler de sosyal medya paylaşımlarınızı yönetmenize ve yayınlamak istediğiniz içeriği önceden, belirli bir tarih ve zamanda yayınlanacak şekilde ayarlamanıza olanak veriyor.

4. Dış Kaynakları Kullanın Veya Başkasını Görevlendirin

Otomasyon size çok fazla vakit kazandırabilir; ancak, pazarlama faaliyetlerinize insan elinin değmesi gerektiğini unutmayın. Bunu kendiniz yapmak yerine, içerik üretimi için dışardan bir kaynak bulabilir veya başkasını görevlendirebilirsiniz.

Örneğin, hedef kitlenize “işin mutfağı” nasılmış göstermek için, ekibinizin gün içerisinde çeşitli fotoğraflar çekmelerini isteyebilir ve bu fotoğrafları Instagram’da paylaşabilirsiniz. Blog yazıları içinse, sektörünüz hakkında yazı yazma deneyimine sahip olan, bağımsız bir yazarla freelance olarak çalışabilirsiniz.

5. Kanal Ve Platformlarınız İçin Öncelik Sıralaması Belirleyin

Pazarlama faaliyetleri yaparken her yerde olmanız gerektiği gibi yanlış bir algı mevcut. Aslına bakarsanız, hedef kitlenizin ziyaret etmediği kanal ve platformlara zaman ve para harcamanızın bir anlamı yok.

Örneğin, Y Kuşağını hedef alıyorsanız, LinkedIn ve radyo reklamlarıyla uğraşmak yerine Snapchat, Instagram ve Twitter’a odaklanabilirsiniz.

Kullandığınız kanal ve platformları azaltarak, pazarlamaya ayıracağınız vakti ciddi ölçüde azaltabilir ve herkesi hedeflemek yerine sadece hedef kitlenizi hedefliyor olacağınız için, satış oranlarınızda ciddi artışlara şahit olabilirsiniz.

6. Birleştirin Ve Programlayın

Ben, benzer işleri birleştirmenin veya gruplamanın son derece faydalı olduğunu düşünenlerdenim. Birbirinden farklı uğraşlar arasında gidip gelmek yerine tek bir tür işe odaklanarak vakit kazanabilirsiniz.

Pazarlama açısından konuşacak olursak, haftanın bir gününü, bir sonraki hafta ve aylık haber bülteniniz için içerik planlama ve üretmeye ayırın. Bu sayede, pazarlama faaliyetlerinize her gün 20 dakika harcamak yerine her birkaç günde bir odaklanabilirsiniz.

7. Ürün Ve Hizmetlerinizin Tanıtımını Başkalarına Yaptırın

Başkaları sizi pazarlayabilecekken, siz niye uğraşasınız ki?

Bunu yapmanın en kolay yolu, ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgi ve avantajların, mevcut müşterileriniz aracılığıyla ağızdan ağıza dolaşmasını sağlamak. Yüksek kaliteli ürün veya hizmet sunuyor, yanına bir de kaliteli müşteri hizmetleri ekliyorsanız, müşterileriniz sizi hem kişisel olarak hem de internet üzerinde tercih edeceklerdir.

Bununla birlikte, zaman zaman biraz teşvik almaları gerekebilir.

Sizin internet sitenizde veya inceleme sitelerinde kullanılmak üzere müşteri geri bildirimi veya görüşleri bırakmalarını rica edin. Bir referans programı veya sosyal medyada yarışma başlatın; örneğin, sizin ürün veya hizmetinizden yararlanırken nasıl keyif aldıklarını en ilginç şekilde gösteren müşteriye ödül verebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de, büyümekte olan başka bir işletmeyle ortaklaşa pazarlama faaliyetleri yürüterek, yükü bölüşmektir.

8. Günde 30 Dakika Ayırın

Yukarıdaki adımların hepsini uyguluyor olsanız bile, içerik pazarlama faaliyetleriniz için her gün belli bir zaman ayırmanız gerekiyor. HubSpot tarafından geliştirilen bir yöntem sayesinde bunu günde sadece 30 dakikayla sınırlayabilirsiniz.

Bu yöntem çerçevesinde, 10 dakikanızı blog yazısı yazmaya ayırıyorsunuz. Bu süre zarfında yazıyı bitiremeyebilirsiniz; ancak, günde 10 dakikanızı yazmaya ayırırsanız, bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde uzun ve kaliteli bir yazıya sahip olmuş olursunuz. Kendinize bir süre belirleyip, dikkatinizi dağıtabilecek şeyleri kapattığınızda ve bir taslak oluşturup, düzeltileri sonraya bıraktığınızda tahmin ettiğinizden daha fazla yazdığınızı göreceksiniz.

Akabinde, beş dakikanızı sosyal medya hesaplarınızı güncellemeye ayırın. Takipçilerinizle iletişime geçin, sorularını yanıtlayın ve o gün için etkileyici bir paylaşım yapın.

Her gün beş dakikanız da araştırma yapmaya ayrılıyor olmalı. Ufak bir inceleme ve araştırma yaparak, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde içerik üretebilirsiniz. Yaptığınız işle alakalı haber bültenlerine ve RSS beslemelerine abone olduğunuz takdirde içeriğiniz, ayağınıza geliyor olacaktır.

Son olarak, 10 dakika boyunca başkalarıyla iletişim kurun. Twitter listeleri oluşturabilir veya okumaktan keyif almış olduğunuz makalelerin yazarlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

9. Analiz ve İstatistiklere Göz Atın

Sosyal kanallarınızda ve internet sitenizde istatistik tutmuyor ve bunları analiz etmiyorsanız, bütün bu faaliyetleriniz esasen boşa olur. Yapacağınız analiz sayesinde hangi pazarlama tekniklerinin faydalı, hangilerinin faydasız olduğunu anlayabilirsiniz. Bu sayede doğru yaptığınız şeylere daha fazla vakit ayırabilir ve sonuç getirmeyen faaliyetlerden uzaklaşabilirsiniz.

Büyüyen bir işletme, pazarlama uygulamalarını da kapsayacak bir faaliyet genişliğine sahip değilmiş gibi gelebilir; ancak, pazarlama yapmadığınız takdirde büyümesi duracaktır. Pazarlamaya ayırdığınız zaman ve enerjiyi azaltıp, aynı (hatta daha iyi) sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak birkaç adım atarak, işletmenize ayırdığınız vakte dokunmadan şirketinizin adını hızlıca duyurabilirsiniz.