Motivasyonunuzu Yüksek Tutmak İçin 7 Yol

One of the most important keys to success is motivation. Ability to keep oneself motivated can be the difference between success and failure for entrepreneurs. Read our English to Turkish translation about motivation to learn how to keep yourself motivated when the times get hard.

Başarının en önemli anahtarlarından biri motivasyondur. Birçok girişimci için, kendini motive edip edememek, başarı ile başarısızlık arasındaki fark olabilir. Zor zamanlar geldiğinde de kendinizi motive edebilmek istiyorsanız, sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz bu makaleyi okuyun.

You can read the original version prepared in English by the Hartford using the link below. Yazının The Hartford şirketi tarafından hazırlanan İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.entrepreneur.com/article/315602


english to turkish translation localization multimedia subtitling voiceover transcription content writing copywriting seo search engine optimization services
Image: Thinkstock

Kendiniz için çalışmaya başladığınız zaman, kendi işinizi yürütüyor olmanın getirdiği tüm zorluklar ve gereksinimlerle başa çıkmak durumundasınız. Ancak bazen bu epey zor gelebilir. Yorulabilirsiniz, ivmenizi kaybedebilirsiniz veya hatta yapmanız gereken her şeyi düşündüğünüzde cesaretiniz kırılabilir. Bir şeyin tek sorumlusu olduğunuzda, motivasyonunuzu sürekli olarak yüksek tutmak, karşılaşacağınız en zor şeylerden biri olabilir; çünkü, size motivasyon konuşması yapacak birisi de yoktur. Sadece siz varsınızdır. Kendi kendinizin amigosu ve koçu olup, kendinize ilham vermeniz ve işi sürdürmek için kendinizi zorlamanız gerekir.

En zor günlerde bile motivasyonunuzu yüksek tutmak için kullanabileceğiniz 7 yolu sizin için derledik.

1. “Tamamlananlar” Listenizin Tadını Çıkarın

Kendiniz için çalışıyorsanız, yapılması gerekenleri tamamlamak için bir “yapılacaklar listesi” olmasının şart olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Gelgelelim, yapılacaklar listesi konsepti, kendi işini yapanlar için bir kâbusa, acımasız bir amire dönüşebilir, çünkü yapılacakların sonu asla ve asla gelmez. Bu, insanın cesaretini kırabilir. Dolayısıyla, gününüzün sonunda bir durup, o gün tamamlamış olduğunuz her şeyi kafanızın içinde kısaca gözden geçirmelisiniz. Bu, motivasyonunuzu yüksek tutacaktır. Tamamlayamamış olduğunuz şeyleri bir kenara bırakın; listenizde tamamlandığını işaretlemiş olduğunuz şeyleri inceleyin ve o gün işinizi geliştirmek adına gösterdiğiniz çaba için kendinizi kutlayın. Bu sayede kendinizle gurur duyabilir ve ertesi gün de aynı motivasyonu yakalayabilirsiniz.

2. Güne E-Postalarla Başlamayın

Hepimiz yapıyoruz. Güne varsayılan olarak bilgisayarınızın başına oturup, e-postalarınızı kontrol ederek başlıyor olabilirsiniz. New Republic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günün en verimli olduğunuz saati, uyandıktan hemen sonraki iki saat. Gününüzün en verimli zamanını e-postalarınızla ilgilenerek geçirmek çok da akıl kârı değil. Motivasyonunuzu yüksek tutmak adına daha güne başlarken bir ivme kazanmalı ve gün içerisinde onu sürdürmelisiniz. E-postaların buna katkısı çok fazla olmayacaktır. E-postaları daha çok bir temizlik işi gibi düşünün. Çok vakit ve enerji harcamanızı gerektirmeyen, pasif, zihinsel faaliyetlerdir. Dahası, gününüze okunmamış e-postalarla dolu bir gelen kutusuyla başlarsanız, çok geride kalmış olduğunuz hissine kapılabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda ilk işiniz gelen kutunuzu açmak olmasın. Onun yerine elinize bir defter alıp, yeni iş fikirleri bulmak için beyin fırtınası yapın veya halletmeniz gereken o devasa Excel dosyasıyla ilgilenmeye koyulun. Eğer gününüze başka herhangi bir şeyle başlarsanız, daha fazla işi halledersiniz. Bu sayede daha başarılı olduğunuz hissini tadar ve o ivmeyi sürdürmek için ihtiyacınız olan motivasyona kavuşmuş olursunuz.

3. Bir Seferde Bir Adım Atmayı Hedefleyin

Anne Lammot tarafından, yazmak üzerine yazılmış olan Bird by Bird isimli kitapta, Lammot, masasının üzerinde nasıl bir inçlik bir çerçeve tuttuğunu anlatıyor. Neden mi böyle bir çerçeve var masasında? Çünkü, artık yazamayacağını (veya yazmak istemediğini) hissettiğinde, çalışmaya devam etmek epey zor gelebiliyor. O anlarda, Lammot, o küçük çerçeveye bakıyor ve kendisine, yazısını bastırsa o küçük çerçeveye sığacak kadar daha yazması gerektiğini söylüyor. Küçük bir alan olduğu için, doldurmak için çok fazla yazması da gerekmiyor. Bu sayede kendi kendisine “Tamam, şu anda tıkanmış olabilirim, ama birazcık daha yazacak gücüm var” diye hatırlatabiliyor ve bunu uyguluyor. Bunu uygulamaya koyduğunda ise o fazladan adımı atmak için çok da fazla enerji harcamamış olduğunu fark ediyor ve bu egzersizi bir kez daha uygulayabileceğini düşünüyor. Bu sayede, ivmeyi yeniden kazanana kadar, bu hedefi tekrar tekrar koymak için motivasyon buluyor.

Siz de aynı prensibi işiniz için uygulayabilirsiniz. Eğer motivasyonunuzun düştüğünü veya enerjinizin kalmadığını hissediyorsanız, kendinize küçük bir hedef belirleyin. Bir e-postayla daha ilgileneceğinizi veya Excel’de 5 satır daha tamamlayacağınızı veya bir müşteriyi daha arayacağınızı söyleyin. Tamamladığınız her küçük adım sizi biraz daha, biraz daha, biraz daha motive edecektir.

4. Vazgeçtiğinizi Hayal Edin

Kendi işinizi yapıyorsanız, tümseklerle karşılaştığınız yollar mutlaka olacaktır. Bazen her şeyin imkânsız olduğu hissine kapılacak, nasıl ilerleyeceğinizi bilemeyecek, motivasyonunuzu kaybettiğinizi düşüneceksiniz. Böyle olduğunda her şeyden vazgeçtiğinizi hayal edin.

Gerçekten vazgeçin demiyoruz. Sadece öyle yaptığınızı hayal edin.

Nasıl olurdu? Nasıl hissedersiniz? Bunu hayal etmeye başladığınızda aslında vazgeçmek istemediğinizi, yaptığınız şeye aşk beslediğinizi ve niye yapıyor olduğunuzu hatırlayacaksınız. Hatta en iyi olduğunuz şeyi yaparken hissettiğiniz gururu yeniden hissedeceksiniz. Bu süreçte heyecanınızı ve tutkunuzu geri kazanacak ve yeniden işe koyulmak için ihtiyacınız olan motivasyonu bulacaksınız.

5. Ne Olursa Olsun, O Günü Başarılı Bir Gün Yapacak Bir İşe Öncelik Verin

Günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak için oturduğunuzda, kendinize sormanız gereken, önemli tek bir soru var: “Bu günün sonunda, güzel ve başarılı bir gün olduğunu hatırlamak için ne olursa olsun yapmış olmam gereken bir iş nedir?” Bu soruyu yanıtladığınızda, kâğıdın üzerinde o maddeyi bir çember içine alın ve öncelik verin. Bu yöntem sayesinde sadece önemli bir işi halletmek için daha güçlü bir motivasyon kaynağı yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda her şeyin berbat bir hale geldiği ve hiçbir şey tamamlayamadığınız günlerde de destek bulacaksınız. Çünkü günün sonunda yine de bir şeyler tamamlamış olduğunuzu hissediyor olacaksınız.

6. İçinizdeki Mükemmeliyetçinin Ağzını Bantlayın

Söz konusu motivasyon olduğunuzda, mükemmeliyetçilikten daha büyük düşman yoktur. Kafanızda sürekli olarak “yeterince iyi değil” diyen bir sesin olması her işinizi zorlaştıracaktır. Sizi sabote etmek istiyor, farkında olun! Siz daha başarma şansına kavuşmadan yenilmenizi istiyor. O sesi tespit edip, ağzını bantlamalısınız. Söylemesi, tabi ki de, yapmaktan daha kolay. Ama bunun için yöntemler var. Ara verebilir, meditasyon yapabilir, egzersiz yapabilir ve bu sayede, sizi eleştirebileceği herhangi bir şey yapıyor olmayacağınız için, kendi kendinize susturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, içinizdeki mükemmeliyetçinin çenesini kapatmak adına, size rehberlik etmesi için kullanabileceğiniz birçok kitap ve egzersiz bulunuyor.

7. İlham Veren Şeyleri Yakında Tutun

Basit bir yöntem, ama genellikle işe yarıyor. Sonuçta, ara sıra ilhama ihtiyaç duymayanımız var mı? Özellikle de kendi işinizi yapıyor ve moraliniz bozulduğunda, işiniz artık yönetilemez hissi verdiğinde size motivasyon konuşması yapacak birisi bulunmuyorsa. O yüzden, kendinize her gün motivasyon sağlamak adına, size gerçekten ilham veren şeyler bulun – bir üstadın sözü, bir müşteriden övgü veya bir makale olabilir. Yakınlarda, iş yaptığınız alanın içinde tutun. İsterseniz çerçeveletip, duvarınıza asabilir veya masanızın üzerinde tutabilirsiniz. Bir post-it kâğıdına yazabilir ve bilgisayarınıza yapıştırabilirsiniz. Şahsen, bir iki kitapta ilham veren bölümleri işaretlemeyi tercih ediyorum. Bu kitapları masanın üzerinde tutuyorum ve her okuduğumda, sanki kitapları yeniden keşfediyormuş gibi hissediyorum. Siz ne şekilde yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz; sadece, başkalarının bilgeliğini zihninize akıtmanızı yarayacak bir şeyin etrafınızda bulunduğundan emin olun ki başarıya koşmak için motivasyonunuz sürekli olsun.