Kendi İşinizin Patronu Olarak Başarıya Koşmanız İçin Gerekli 5 Şey

Hayallerinizin işini kurabilir ve özgürlükle dolu bir hayat yaratabilirsiniz. Bunu başarmak içinse kararlı olmalı ve stratejik düşünmelisiniz. Girişimcilik, günümüzün en heyecan verici alanlarından biri. Sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz bu girişimcilik tavsiyelerini kullanarak kendinize bir kişisel gelişim planı oluşturabilir ve hem kendinizi hem de kuracağınızı işi büyütebilirsiniz.

You can build the business of your dreams and create a life of freedom. In order to make that happen, you need to be determined and think strategically. Entrepreneurship is one of the most exciting aspects of today’s world. Read this English to Turkish translation of the most useful entrepreneurship tips to create yourself a personal development plan which will help you grow yourself and your business.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.entrepreneur.com/article/311298


Hayallerinizin işini kurabilir ve özgürlükle dolu bir hayat yaratabilirsiniz.

english-turkish-translations

Gözünüzün önüne getirin. O son Pazartesi gününün sabahında masanıza geldiniz. Hayatınızın geri kalanında yapmak istemeyeceğiniz bir işte yıllarınızı geçirdiniz; ama şimdi yüzünüzde bir gülümseme var, çünkü artık bitmek üzere. İki hafta evvel bildiriminizi yaptınız. Artık son haftanız. Bu kadar işte. Sabah 9 akşam 5 dünyasını geride bırakmak ve girişimcilik hayalinizi gerçekleştirmek için ilk adımınızı atmak üzeresiniz.

Tüm haftayı, birlikte çalışmaktan keyif aldığınız çalışma arkadaşlarınızla vedalaşarak (keyif almadıklarınıza da gülümseyerek) geçirdiniz. Her gün, nereden nereye gelmiş ve nereye gidiyor olduğunuzu düşünüyorsunuz. Haftanın sonu geldi ve eşyalarınızı topladınız. Cuma akşamı o kapılardan çıktığınızda adeta bir zafer kazanmış gibi hissediyorsunuz. Bundan sonra hayatınızda olacak şeyler sizin tercihleriniz doğrultusunda olacak.

Hafta sonunu sevdiklerinizle geçirdiniz. Artık daha rahat nefes alıyorsunuz çünkü artık mesai doldurmak diye bir şey kalmadı hayatınızda. Pazartesi günü alarm çalmadan uyanıyor, yataktan çıkıyor ve yüzünüz acımaya başlayana kadar gülümsüyorsunuz. Özgürlük iyi geliyor size.

Girişimcilik hayalinizi gerçekle buluşturduğunuza göre, hayatınızın hakiki çalışma süreci şimdi başlıyor. Şimdi, daha önce hiç olmadığınız bir şekilde özgür olacaksınız, ama harcamalarınızı karşılama sorumluluğu tamamen size ait. Kazanç miktarınız, işiniz üzerinde çalışmaya ayırdığınız enerji ve zamanla doğru orantılı olacak. Artık kendi işinizin patron olduğunuza göre, aşırı derecede başarılı bir iş yaratmak için bilmeniz gereken beş şey aşağıda.

english-turkish-translations

1. Kesin bir hedef koyun.

Bir yere varmak için, nereye gidiyor olduğunuzu bilmeniz gerekir. Aynı kural iş dünyasında da geçerli. Kendi işinizin patron olarak başarılı olmak istiyorsanız, hedefe ulaştığınızda nasıl bir sonuç elde etmek istiyor olduğunuzu bilmeniz şart. ‘Mesai yapmadan para kazanmak’ fikrinden çok daha büyük bir amaçla yola çıktığınızı unutmayın.

Hedeflerinizi net bir şekilde koyun. Hayatınızda başarmak istediğiniz konularla ilgili olarak kendinize karşı dürüst olun ve işinizin sizi o hedeflere nasıl taşıyabileceğini tasarlayın. Yolun her aşamasında bir üst seviyeye çıkmak için kendinize ölçü kriterleri koyun. Belirleyeceğiniz hedefler ulaşılabilir, ama ulaşmak için iyi çalışılması gereken hedefler olsun. Her günü, bir gün o hedeflere ulaşacağınızı bilerek yaşayın ve başaracaklarınızın sonuçlarını odak noktanızda tutun.

 

2. Ölçeklenebilir sistemler kurun

Patron olmak, önünüze gelen evraklara kendi imzanızı atmaktan ibaret değildir. İşinizi büyütmek de sizin sorumluluğunuzda. Büyümek içinse belirli stratejiler uygulamalı ve ölçeklemenize olanak verecek sistemler inşa etmelisiniz. Amacınız, işinizi, sizden ibaret olmayacak şekilde büyütmek olmalı. Pazarlama sistemleri (hatta mümkünse bir ekip), her çeyrek dönem için planlar, satış hedefleri, zamanınızı organize edeceğiniz sistem ve daha birçok sisteme ihtiyacınız olacak. Bu sistemleri kurmada araçlardan ve teknolojiden yararlanabilirsiniz. Kuracağınız işin türüne bağlı olarak en kullanışlı sistemleri araştırın ve uygulamaya koyun.

 

3. Esas hedef, olabileceğinizin en iyisi olmaktır

Daha iyi bir insan olarak daha iyi bir patron olursunuz. Sizin kişisel geliminiz ile işletmenizin gelişimi birlikte gerçekleşir. Olabileceğinizin en iyisi olmak için sarf ettiğiniz çaba, işinizi büyütmek için ihtiyacınız olan enerji ve motivasyondur.

Vücudunuzu besleyen yiyecekler yiyin. Her gün belirli bir zamanı egzersiz yapmaya ayırın. Okuduğunuz kitaplar ve dikkat verdiğiniz içerikler, sizi yeni bilgilerle donatıyor ve size ilham veriyor olsun. Konfor alanınızın dışına çıkıp, yeni şeyler deneyin. Her sabah uyandığınızda, bir önceki gün yaptıklarınızı daha da ileriye taşımaya kararlı olun. Hayatınızın her alanında kendinizin en iyisi olun. Bu sayede, işini inanılmaz boyutlara taşıyan güçlü bir girişimciye dönüşeceksiniz.

 

4. Günümüzün araçlarını ve fırsatlarını kullanın

İnternet çağında yaşıyor olduğumuz için çok şanslıyız. Her gün 3,5 milyarın üzerinde kişi intenrete giriş yapıyor. Sosyal medya platformlarını günlük bazda kullanan insan sayısı ise yaklaşık 2,46 milyar. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, akıllı telefonunuzu cebinizden çıkarıp, sadece birkaç dokunuşla istediğiniz herhangi bir konuda tüm bilgilere anında ulaşabilirsiniz. İşinizi sadece birkaç ayda üst seviyelere çıkaracak yazılımlardan ve teknolojilerden yararlanabilirsiniz. Tüm bu olanaklardan faydalandığınızda işletmeniz birdenbire göz kamaştırıcı hızla büyüme yaşayacak.

İşinizi pazarlamak ve milyonlarca insana tanıtmak için internetin gücünü kullanın. İşiniz hakkında podcast’lerde (internet yayınları) röportaj verebilir ve büyük çaplı iş ve kişisel gelişim yayınlarına içerik yazabilirsiniz. Bu iki strateji sayesinde hem müşteri tabanınız hem de ulaştığınız kişi sayısı artacaktır. WordPress, Clickfunnels, Hootsuite, Asana, Mailchip ve DocuSign gibi araçları kullanın. Hepsini anlamak ve nasıl kullanıldığını bilmek zorunda değilsiniz. Buradaki amaç, büyüme stratejinizde kullanışlı olabilecek araçlardan faydalanmak.

 

5. Etrafınız sizi ileriye iten girişimcilerle dolu olsun

Sahip olduğunuz insan çevresi, ulaşacağınız başarı seviyesi üzerinde etki sahibidir. Kendi işinizin patron olarak başarılı olmanın sırlarından biri, etrafınızı, size ilham veren ve sizi ileri iten girişimcilerle doldurmaktır. Hayatınızdaki insanlar en az sizin kadar aç insanlar olmalı. Boşveren tipte insanlar sizi çok hızlı bir şekilde kendi seviyelerine çekerler. Bir fikir önderleri grubuna katılın. Yaşadığınız yerde harika işlere imza atan yerel girişimcilerle bağlantı kurun. Sizinle aynı yaklaşıma sahip olan Facebook gruplarına katılın. Kısacası: başarılı olmak için çevrenizin kalitesini yükseltin.

Hayallerinizin işini kurmak ve özgürlükle dolu bir hayat yaratmak için bu beş tavsiyeyi kulağınıza küpe yapın.