İşinizi Büyütmek İçin Kullanabileceğiniz 6 Global İnovasyon

Global inovasyonlardan yararlanmak, elbette, çocuk oyuncağı değil; ama rekabetin yüksek bir hızla arttığını göz önünde bulundurursak, her zamankinden daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. İşinizi büyütmek ve güçlendirmek için global inovasyonlardan faydalanabileceğiniz altı yöntemi sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdik.

Leveraging global innovation is by no means a cakewalk, but as competition heightens, it is more necessary than ever. Here are six ways, translated from English to Turkish for you, so you can leverage global innovation to scale and strengthen your business.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.entrepreneur.com/article/280951


english turkish translations service

Dünya on yılı aşkın bir süredir düz; global pazarımız insanları ve ülkeleri hızlı bir şekilde birbirine yakınlaştırıyor. Teknolojinin, dünyanın öteki ucuna ulaşmasının sadece birkaç milisaniye sürmesi sayesinde rekabet ve fırsatlar artıyor. Herkesin kolektif bir biçimde haber akışlarına odaklandığını ve dünyadaki tüm bilgileri istediğimiz zaman parmaklarımızın ucuna getirebildiğimizi düşünürsek, inovasyonla kasıp kavrulan bir çağda olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. En çok da insanlar ve şirketler.

Peki, bu sizin şirketiniz için ne anlam taşıyor? Geride kalmayı mı tercih edeceksiniz, global fırsatları değerlendirerek şirketinizi yeni zirvelere mi çıkaracaksınız, yoksa elinizin altındaki kaynakları kullanmadan çırpınıp duracak mısınız?

Global inovasyonlardan yararlanmak, elbette, çocuk oyuncağı değil; ama rekabetin yüksek bir hızla arttığını göz önünde bulundurursak, her zamankinden daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. İşinizi büyütmek ve güçlendirmek için global inovasyonlardan faydalanabileceğiniz altı yöntemi sizin için derledik.

english turkish translations service

1. Farklı Olun

Globalleşme yoluna gitmek, dünyadaki rekabetin değerini ve büyüklüğünü kabul etmek demektir; perde arkasında bunlar yaşanırken şirketinizin büyümesini sağlamak için yapmanız gereken ilk şey farklılaşmak. Doğal olarak kendinize bu sektörün içerisinde nerede yer aldığınızı ve yaptığınız işin, rakiplerinizden nasıl farklı olduğunu soruyorsunuzdur, ancak artık pazar daha da büyüdü. Yeni inovasyonları benimsediğiniz takdirde çok daha fazla rakibin önüne geçebilirsiniz.

Eğer hâlâ yapmadıysanız, değer önerinizi somutlaştırın ki tam olarak ne sunuyor olduğunuzun bilincinde olun. Ardından, hedef kitlenizin de bunu anlayabilmesi için açık ve net bir iletişim yöntemi seçin. Global inovasyon, gözlerinizi uluslararası pazarlara çevirmeniz ve sizin sektörünüzdeki statükoları yerinden oynatmak üzere ortaya çıkan yeni iş modellerini idrak etmeniz gerektiği anlamını taşıyor. Mevcut piyasanızdaki Pazar payınızı arttırmak için bu modellerden yararlanıp yararlanamayacağınızı kendinize sorun. Ya da, mevcut modelinizle başka bir ülkeye açılırsanız, büyüme imkânına sahip olur musunuz?

Hangisini sorarsanız sorun, ana pazarınızın dışındaki trendleri anlamanız artık opsiyonlarınızdan biri değil, zorunluluklarınızdan biri.

2. Mobil ve Web Çağına Uygun Olarak Güncellenin

Söz konusu şirket büyütme olduğunda, internetten ve mobil cihazlardan edindiğimiz deneyimler tahmin ettiğinizden çok daha büyük önem taşıyor. Ürün veya hizmetinizin kendi kendine yayılacağına inanıyor olabilirsiniz, ancak bu artık doğru değil. Günümüzde, ürünlerimizin en hızlı ve en etkili şekilde yayılmasını sağlayacak tek yol, milyonlarca kişiye anında ulaşabileceğiniz tek yer olan internet. Bugünlerde insanlar birçok içeriğe doğrudan cep telefonlarından ulaşıyorlar.

Bu, sizin için birçok anlam taşıyabilir. İnternet sitenizin modern, aktif ve ilgi çekici olması için gerekli yatırımları yapmak, şüphesiz ki, atmanız gereken ilk adım. Eğer içgüdüsel, canlı bir müşteri destek özelliği sunuyorsa çok daha iyi. Becerikli bir dijital pazarlama ekibi oluşturduğunuz takdirde kullanıcılara platform, konum, demografi gibi parametreler üzerinden ulaşabilir ve hem sanal hem fiziksel konumlardan potansiyel müşteri kazanabilirsiniz.

3. Stratejik Bir Avantaj Olarak İnovasyon

İnovasyon yapmak için inovasyon yapmayın, rakipleriniz karşısında sürdürülebilir avantajlar kazanmak için yapın. Özel şirket yöneticilerinin %75’i, inovasyonun, oyunun içinde kalmak için çok önemli olduğunu ve sürdürülebilir büyüme için inovasyona öncelik veriyor.

İnovasyona yatırım yapmak masraflı olabilir ve birçok CEO’ya göre, her seferinde beklenen sonuçları vermeyebilir. Bu, inovasyon aracılığıyla dönüşüm yaşanılmasa daha iyi olacağı anlamına gelmiyor, elbette; sadece dikkatle yapılması gerektiği anlamına geliyor. Küçük çaplı, düşük riskli inovasyon mu yoksa yüksek riskli, yüksek getirili inovasyon mu size daha uygun? Birçok şirket, uzun vadede ikincisinin daha yararlı olduğuna şahit oluyor.

4. İtibar Kazanın

Günümüzde, tüketiciler, her zamankinden daha bilgililer. Bu, şirketinizin, müşterilerin güvenini kazanmak için eski bilgilere ve uygulamalara güvenemeyeceği anlamını taşıyor. Kendinizi hızlı, sık ve ikna edici bir şekilde sürekli kanıtlamalısınız.

Güven birçok yolla kazanılabilir. Bunlardan ilki, alışılagelmiş şeylerin ötesine geçip, tüketiciyi bilgilendirmek, ancak bunu aşırı derecede yapmamaktır. Temiz bir internet sitesi, anlaşılır butonlar ve call-to-action (eylem çağrısı) ile zarif ve mantıklı bir marka yönetimi sayesinde mesajınızı kısa süre içerisinde iletebilirsiniz.

Ekibinizi, müşterilerinizle net ve nazik bir şekilde iletişim kurmaları için kapsamlı bir şekilde eğitmeniz de itibarınızın artmasında önemli rol oynayacaktır. Bu güveni hem fiziki hem dijital varlıklarınızda istikrarlı bir şekilde sağlayabilirseniz, yarattığınız itibar müşterilerinize doğrudan yansıyacak ve onları, girişiminize inanan taraftarlara dönüştürecektir.

5. Hayırlı Olun

Daha önce de belirttiğim gibi, etki yaratma ve büyüme hedefleriniz aynı doğrultuda olduğunda sürdürülebilirlik ve büyüme birlikte işliyor. Üst bir hedefi, örneğin global çapta konuşulan bir ortak amacı destekliyor ve hedef alıyor olursanız, markanız dikkat çekecek ve başkalarının da katılmasını sağlayacaktır.

Bu artan trendin altında, Y kuşağı mensubu birçok gencin, kendilerini, belli bir amaca hizmet etmeye adanmış markalara daha yakın hissetmeleri ve bu markaları tercih etmeleri yatıyor. İş hedeflerinizi daha büyük amaçlarla birleştirdiğiniz takdirde sadece dünyaya değil, rekabet gücünüze de fayda sağlamış olursunuz.

Yenilikçi bir yaklaşım bu konuda size yardımcı olabilir. Hayır işi yapma ve iz bırakma konsepti yeni, dijitalleşmiş hayır işi yöntemleri sayesinde tamamen dönüşmüş ve bunları birbirine bağlayan akıllı iş modelleri sayesinde son derece verimli hale gelmiş durumda.

6. İnsana Yatırım Yapmayı Unutmayın

Son olarak, inovasyondan daha önemli olan tek şey, inovasyona öncülük eden kişilerdir. Global ekonominin bir parçası olarak, farklı yaklaşımlara sahip, yetenekli bireylerden oluşan bir ekip kurduğunuz takdirde ortaya çıkacak yaklaşım sayesinde şirketiniz, rakiplerinizin hızla önüne geçecektir.

Mevcut ekibinize yatırım yapmanın yolları da bulunuyor. Rekabetçi sosyal haklar ve avantajlar, iyi maaşlar ve diğer türde teşvik vererek en yetenekli çalışanlarınızı elinizde tutabilir ve yenilerini getirebilirsiniz. Çalışanlarınızı ‘şirket içi girişimci’ olmaları için yönlendirirseniz, organizasyonunuzun içinde inovasyonlar yaratma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Uzun lafın kısası, sürdürülebilir bir büyüme sağlamak ve globalleşen ekonominin bir parçası olmaya devam etmek isteyen şirketlerin, inovasyon yaklaşımını en öne ve merkeze koymaları hayati önem taşıyor. Rekabetin her zamankinden çok daha sert bir hâl aldığını öz önünde bulundurursak, şirketinizi baştan sona inceleyip, gerekli tespitleri yaparak, büyümeyi sağlayacak adımlar atabilirsiniz. Global inovasyon hem bir zorluk hem de bir fırsat olarak önümüzde duruyor; ancak, bu yeni, yepyeni dünyada şirketinizi başarıya ulaştırmak için tüm doğru parçaları bizzat bir araya getirmeniz gerekiyor.