İşinizi Büyütecek En İyi 4 Anahtar Kelime Stratejisi

Sektörünüz ne olursa olsun, potansiyel müşterilerinizin sizi tanımaları için en iyi yol Google’da üst sıralara çıkmaktır. İnternet sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek için kolayca uygulayabileceğiniz anahtar kelime stratejilerini sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdik.

No matter what is your industry, ranking high in Google is the best way to reach more potential customers. Read this English to Turkish translation about best keyword strategies to quickly improve your ranking in search engine results.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.entrepreneur.com/article/310637


Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, potansiyel müşterilerinizin sizden haberleri olmadığı sürece uzun süre dayanmanız mümkün değil.

Arama motorları, müstakbel müşterilerinizin, chris-porteus-english-turkish-translationsşirketinizden haberdar olmaları için tüm internet sitenizi ilgili anahtar kelimeleri bulmak adına tarar. Gelgelelim, bu, hiçbir şey yapmadan, öylece oturup beklemeniz anlamına gelmiyor: Tam tersi, internet sitenizde doğru anahtar kelimeleri kullanıyor olduğunuzdan emin olmanız ve insanların, arama motoru sonuçlarından size kolayca ulaşmalarını sağlamanız gerekir.

Bu işleme arama motoru optimizasyonu, ya da sıkça kullanılan kısaltmasıyla SEO deniyor.

Kulağa kolay geliyor değil mi? İnternet sitenizi optimize etmek için hangi anahtar kelimeleri uygun olduğunu bildiğiniz sürece gerçekten kolay aslında.

Hangi anahtar kelimelerin kullanılması gerektiğini bilmeniz için belirli bir yöntem olmasa da, bu konuda size yardımcı olabilecek çeşitli anahtar kelime araması stratejileri var. My SEO Sucks olarak, kapsamlı anahtar kelime araştırmasının, her türlü kampanyanın temelini oluşturduğunu öğrendik. Benim en sevdiğim dört yöntemi burada bulabilirsiniz. İster bir tanesini, ister hepsini kullanmakta serbestsiniz.

seo-keyword-research-strategies-english-turkish-translations
Image credit: Shutterstock

1. Faaliyet Alanınıza Odaklanın

Mevcut müşteri kitlenizin nelerle ilgilendiğini bulun ve bunu kullanmaya başlayın. Müşterilerinizin, şirketinizi veya sunduklarını bulmak için kullanıyor olabilecekleri bazı anahtar kelimeleri tespit etmek için markanıza ve sattığınız ürün ya da hizmetlere bakın. Sektörde faaliyet gösterdiğiniz alan için kullanılan en popüler (veya en popüler olduğunu düşündüğünüz) terimleri bulun. Moz gibi araçlar, araştırma yapmanızı ve bu terimleri temel alarak muhtemel anahtar kelime kombinasyonlarını bulmanıza yardımcı olabilir. Hangi anahtar kelimelerin en yüksek trafiği sağladığını ve ne kadar rekabet olduğunu da görebilirsiniz.

Buradan yola çıkarak, bulduğunuz her anahtar kelimenin değerini saptayın. SEO’ya yoğunlaşan birçok şirket sahibi, kendilerini, yüksek değerli 1-2 anahtar kelimeyle sınırlıyor; gelgelelim, daha yüksek hacme sahip olan ve daha az rekabet içeren 10-20 adet anahtar kelime türevi bulunabilir. Bunlardan yararlanarak, rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz.

Kendi yolunuzu çizme fırsatınız varken, neden rakiplerinizle kumda oynayasınız ki?

 

2. Eksik İçerik Analizi

Bir gözünüzün her daim rakiplerinizde olmasında da fayda var. Rakiplerinizden bazıları, hedef kitlenize ulaşmayı kolaylaştıracak bazı anahtar kelimeleri tespit etmiş olabilirler. Araştırmanızı iyi yapın. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerle üst sıralara ulaştıklarını bulmaya çalışın. Ahrefs ve diğer araçları kullanarak, rakiplerinizin ilk 10’da yer aldıkları, ancak sizin sıralamalarda yer almadığınızı anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. İnternet sitenizin durumunun ne olduğunu ve hangi anahtar kelimelerin yer almadığını belirleyin. Bu bir tür eksik içerik analizidir.

Search Engine Journal eksik içerik analizini “müşterilerinizin, alışveriş süreci boyunca akıllarına gelebilecek ana soruların, amaçların ve endişelerin haritasını çıkarmak ve ardından, sunduğunuz içerikle karşılaştırıp, eksik kalan yerleri saptamak” olarak tanımlıyor. Eksik içerik analizini internet sitenizde ve mevcut sayfalarda gerçekleştirebilirsiniz; gelgelelim, diğer içerikleri, hatta internet sitenizde bulunmayan türde içerikleri, göz önünde bulundurmayı da unutmayın.

Bu işlem sayesinde rakiplerinizle her daim rekabet içinde kalabilir ve o anahtar kelimeleri kullanarak yükselebilir, SEO sıralamanızda güçlü bir artış yaşayabilirsiniz.

 

3. Finansal Getiri Ölçümü

Ardından, satışa dönüşen anahtar kelimeleri anladığınızdan emin olun ve onların etrafında bir içerik stratejisi oluşturup, analizlerinizi ve düzenlemelerinizi gerçekleştirin. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, her anahtar kelimeniz aynı performansı gösteremeyebilir; ancak, başarılarını analiz etmediğiniz sürece, iyi bir performans gösterip göstermediklerini anlamanız mümkün değildir. Her anahtar kelime için dönüşüm oranına bakabilirsiniz, bu bilgi önemlidir; ancak asıl olay hangi anahtar kelimelerin en yüksek trafiği getirdiği değil. Her birinin değerine bakmanız gerekir.

Hangi anahtar kelimenin ne kadar yatırım getirisine (ROI) sahip olduğunu anlamaya zaman ayırın. Örneğin, belirli bir anahtar kelimeyi içeren bir reklam yapmanın ne kadar maliyete sahip olduğunu hesaplayabilirsiniz. Eğer anahtar kelimelerinizden biri $0.90 reklam maliyeti içerip, 100 ziyaretçi getirirken, diğeri $0.30 maliyetle 500 ziyaretçi getiriyorsa, ikincisi daha yüksek değer sağlıyordur. Buna ek olarak, o ziyaretçilerin, sitenize geldiklerinde neler yaptıklarını inceleyin. Bazı anahtar kelimeler çok sayıda ziyaretçi getirebilir, ancak yarattıkları potansiyel müşteri, satış veya abone sayısı diğerleri kadar olmayabilir. Bu konuda Google AdWords en iyisi.

 

4. Yükselen Anahtar Kelime Trendleri

Son olarak, anahtar kelimeleriniz ve içeriğinizle ilgili trendlerden önceden haberdar olun. Anahtar kelimelerinizde ortaya çıkan trendleri rakiplerinizden önce tespit etmeniz ve herkesten önce davranmanız çok önemli. “Pazarlamadaki en önemli başarı kriterlerinden biri, pazarlamacının ayağına gelen fırsatı değerlendirmesi ve trende dönüşen bir elementi yakalayıp, hedef kitlesine uygun bir şekilde ambalajlayarak sunmasıdır” diye açıklıyor profesyonel bir blogger. “Eğer insanlar bloğunuza ilgi gösteriyorsa, size ve ilgi duyduğunuz şeylere ilgi gösteriyorlardır. Onların seveceklerini bildiğiniz bir şey trend olmaya başladıysa, takipçilerinizin yararına bu fırsatı değerlendirmeniz çok basittir.”

Bir başka deyişle, trend olan konular fark edilir. İlgi çekerler ve şirketinizin her daim güncel kalmanızı sağlarlar. Bununla birlikte, başlıkları okumaktan fazlasını yapmanız gerekiyor. Hangi terim ve konuların nasıl ve neden trend olmaya başladıklarını anlamalısınız ki hazırladığınız içerik konuyla alakalı olsun. Örneğin “Mart Çılgınlığına” gönderme yapabilir veya parantezler hakkında bir espri bulabilirsiniz, ama bunların ne olduğunu ve insanların neden bunu konuştuklarını anladığınızdan emin olun.

Soolve ve Google Trends trend olmaya başlayan anahtar kelimeleri saptamak için iyi araçlardır.

 

Sonuç

İnternet sitenizde doğru anahtar kelime arama stratejileri kullanmanız, işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Farklı kelimeler üzerine araştırma yapmak ve şirketiniz için hangilerinin en yararlı olduğunu analiz etmek için zaman ayırın. Harcadığınız çaba sayesinde SEO sayfa sıralamanızı ve internet sitenize gelen ziyaretçi sayınızı yükseltebilirsiniz.