İnsan İlişkilerinde Ustalaşmak İçin 16 İpucu

Tanıdığınız insanlar, başarınızda çok büyük etkilere sahip olabilir; dolayısıyla, doğru kişilerle nasıl tanışacağınızı öğrenerek kendinize büyük fayda sağlayabilirsiniz. Hem kişisel hem iş ilişkileri kurmada yararlı bu networking ipuçlarını sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdik.

Who you know makes a huge difference to your success, so it pays to learn how to meet the right people. Feel free to read this English to Turkish translation to get some networking tips for better personal and business relationships.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.entrepreneur.com/article/299800


Tanıdığınız insanlar, başarınızda çok büyük etkilere sahip olabilir; dolayısıyla, doğru kişilerle nasıl tanışacağınızı öğrenerek kendinize büyük fayda sağlayabilirsiniz.

english turkish translation localization multimedia services by native Turkish speaking professional linguists

“Profesyonel gelişim” baştan sonra karmaşık ve göz korkutucu bir süreç. Profesyonel bağlantılar kurmamış olan, içe dönük insanlar ve yeni başlamış kişiler, ilk başlarda bunun haksız bir durum olduğunu düşünebilirler.

Ama eskilerin de dediği gibi: “ne bildiğiniz değil, kimi tanıdığınız önemlidir.” İş dünyasında ‘networking’ olarak da adlandırılan, iş ilişkileri kurma faaliyetleri başarınızın sırrı olabilir. Kurduğunuz iş ilişkileri sayesinde iş fırsatlarına, yatırımcılara ve hatta müşterilere ulaşabilirsiniz. Teknoloji alanında yaşanan gelişimler sayesinde bu çok daha kolay bir hâl aldı. Günümüzde, yeterince vakit ve enerji ayırıp, doğru strateji benimseyen herkes yeni bağlantılar kurarak iş ağını büyütebilir.

İş ağınızı geliştirmekte başarılı olacağınızı garanti edecek bir formül yok. Hatta, iş ilişkileri kurmaya çalışırken defalarca başarısız olup, vazgeçmeyi tercih etme ihtimaliniz daha yüksek. Gelgelelim, doğru yaklaşımı ve beklentileri benimserseniz, hem kendiniz hem de diğerleri hakkında mutlaka bir şeyler öğrenirsiniz.

İş ilişkileri kurmada ustalaşmak için bu 16 ipucunu sizin için listeledim. Yıllar içerisinde öğrenmiş olduğum irili ufaklı bu dersler sayesinde yeni insanlarla tanışmak için attığım adımları kökten değiştirdim.

english turkish translation localization multimedia services by native Turkish speaking professional linguists

1. Kendiniz olun

Herhangi bir strateji veya taktikten bahsetmeden önce söylemem gereken bir şey var. Profesyonel dünyada korkunç bir virüs dolaşıyor ve insanları son derece sahte olmaya ve sığ davranışlar sergilemeye itiyor. Herkes bir maske takip, karşılarındaki insanın seveceğini düşündüğü kişi olmaya çalışıyor.

Gelgelelim, anlamadıkları bir şey var: insanların görmek istediği tek şey gerçek insanlar. Bu LinkedIn’deyken de aynı, bir konferanstayken de. İnsanlar, diğer insanlarla iletişim kurmayı seviyorlar; sürekli reklam yapan, kafa şişiren, kurmaca karakterlerle değil. Gerçek, canlı insanlar istiyoruz.

2. Direkt ve dürüst olun

Yine aynı konudan devam edecek olursak, birçok insan, iyi insan ilişkileri kurmak için çevredeki herkesi etkilemek gerektiği sanrısına sahip. Hatırlamaya değer bir insan olmanız önemli, ancak böyle bir insan olmak için yalan söylemenin doğru bir strateji olduğu söylenemez. Yalan söyleyen kişiyi tespit etmek genellikle çok kolaydır.

İnsanlar, söylediğiniz yalanı ilk söylediğiniz anda fark etmeseler bile, sahte davranışlarınız, kafası çalışan biri tarafından er ya da geç iş çevrenize anlatılacak ve markanızı ve itibarınızı sonsuza dek yerle bir edecektir. Bu, çok büyük tahriplere yol açabilir.

3. İlişkiler kurun

İş dünyasında, insanlar, ilişkilerinin genellikle karşılıklı bir fayda sağlama üzerine kurulu olduğunu sanırlar. Gelgelelim, gerçekte, iş ağı kurmak çoğunlukla diğer insanlarla etkileşime girme üzerine kuruludur. İş ilişkileri, adı üzerinde, ilişkinin kendisine yöneliktir; alışverişi yapılacak bir ürün değildir. Bu insanlara herhangi bir şey satmaya çalışmayın (özellikle de ilk tanıştığınızda). Bu insanların sizden araba satın almalarını değil, sizi sevmelerini istediğinizi unutmayın.

4. Yüz yüze görüşün

. E-posta yoluyla iletişim kurmak iyidir; gelgelelim, yüz yüze görüşmek, aranızdaki ilişkiyi başka bir boyuta taşır. İnsanlarla tanışmak için networking buluşmalarına veya etkinliklerine katılabilirsiniz. Bu tür etkinlikler, sahip olduğunuz derinlikli ilişkilerin sayısını kısa sürede hızlıca arttırmak için harika bir fırsattır. Tüm yapmanız gereken, yeni tanıştığınız insanlarla oturup bir kahve içmektir.

5. Erken gidin

Networking etkinliğine katılıyorsanız, 5 dakika daha fazla vakit ayırın ve erken gidin. Bu sayede iki şeyi göstermiş olursunuz: önem verdiğinizi ve organize bir insan olduğunuzu. Etkinliğe zamanında varan insanlar, katıldıkları etkinliğe önem veriyor olduklarını göstermiş olurlar. Bunun yanı sıra, kimse dağınık insanlarla iş yapmak istemez. Vaktini doğru kullanan insanların günlük programları organize bir şekilde oluşturulmuştur.

6. Karşılık beklemeden değer katın

Sıradan satış konuşmalarını bıraktığınız anda, bu tür etkinliklere katılan veya internette boy gösteren herkesin, bencil bir şekilde, kendi kariyerlerini ve şirketlerini geliştirecek şeyler aradıklarını göreceksiniz. Ve bu insanların bedava kaynaklardan daha fazla istedikleri bir şey yok! Dolayısıyla, insanlara karşılık beklemeden değer katmaya başlayın.

Büyük çaplı işlere girişmenize gerek yok. Basit bir öneride bulunmanız veya stratejilerini geliştirecek bir tavsiye vermeniz yeterli olacaktır. Başkasına yardım etmek için 5 dakika ayırdığınızda, uzun vadede size kâr payı olarak geri dönebilir.

7. Not alın

Birisiyle görüştükten sonra (ister yüz üze ister telefonla), notlar alın. Karşınızdaki insanın sizinle paylaşmış olduğu küçük detayları hatırlamaya çalışın. Sevdikleri yemekler veya gezmeyi sevdikleri yerler gibi ufak şeyleri hatırlamanız, gelecekte iletişim kurduğunuzda işinize yarayabilir.

8. Takibini yapın

Tanıştığınız insanları önemsiyor olduğunuzu göstermenin en harika yollarından biri de basit bir takip e-postası göndermektir. Hatırladığınız ufak şeyleri veya aldığınız notları da kullanarak, görüşmenizde söylemiş oldukları şeylerden ne kadar etkilendiğinizi belirtin ve hatta mümkünse aynı konuyla ilgili bir soru daha sorun.

9. Konusu belli sorular sorun

Eğer ne istediğinizi bilmiyorsanız, insanların size yardımcı olması mümkün değildir. İş ilişkileri kurmak söz konusu olduğunda en kötü tipler genellikle bunlardır: içi dolu olmayan, çok genel sorular soran insanlar. Belli, iyi düşünülmüş sorularla gelirseniz, insanların size yardımcı olmak için çok daha niyetli olduklarını göreceksiniz.

10. Eğlenin

Gülümsemeyi unutmayın! Arkadaşlarımın birçoğu, her şeylerini işe vermiş durumdalar; öyle ki, onlar için gerçekten önemli olan şeyleri unutuyorlar.

Eğer tüm bunları yaparken keyif almıyor ve gerçekten birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız insanlarla ilişkiler kurmuyorsanız, belki yanlış yönde adım atıyorsunuzdur. İnsanlar, gülümseyen ve eğlenmeyi seven insanlarla takılmayı severler. Bir deneyin; gülümsemek size bir şey kaybettirmez!

11. Hatırlamaya değer olun

Birçoğumuz, hatırlanmanın en iyi yolunun karşındaki etkilemek olduğunu düşündüğümüz için davranışlarımızı abartıyoruz. Bu yöntem zaman zaman işe yarasa da, hatırlamaya değer olmak için etkileyici olmaktan çok daha basit yöntemler de vardır.

Farklı olmak, en iyi olmaktan çok daha kolay erişilebilir bir şey aslında. İlginç hikâyeler veya eşsiz deneyimler gibi, sizi ve markanızı diğerlerinden ayıracak olan şeyler bulmaya odaklanın.

12. Bağlantı sağlayan olun

Diğerlerine karşılıksız değer katmanın en kolay yollarından biri de süper bağlantılar sağlayan biri olmaktır. Markanızı büyütmeye başladığınızda, sadece birbirleriyle konuşmaya başlayarak birbirlerine son derece faydalı olabilecek bir sürü insan tanıdığınızı fark edeceksiniz. Tanıştırma e-postası yazmak için iki dakikanızı ayırdığınızda, iki kişinin hayatında büyük değişikliklere yol açabilecek olayların başlangıcında bulunabilirsiniz! Bu, uzun vadede size de geri dönebilir.

13. Aynı anda binbir şeyle uğraşmayın

Niceliğe değil, niteliğe önem verin. Doğru yazılım ve stratejiyi kullanarak, isminizi hızlıca duyurabilir ve yüzeysel olan yüzlerce bağlantı kurabilirsiniz. Gelgelelim, size büyük iyiliklerde ve yardımlarda bulunabilecek birkaç arkadaş edinmek çok daha zorlu, ancak çok daha değerlidir. Daha derin bağlantılar kurduğunuz kişilerin, ihtiyacınız olduğunda size daha büyük yardımlar sağlayacaklarını göreceksiniz; bu tür ilişkiler hayat değiştiren nitelikte ilişkilerdir.

14. Durum tespiti yapın

Her birkaç haftada bir, çevrenize çektiğiniz insanların (a) sizi daha iyi bir insana dönüştüren ve (b) sizi doğru şekillerde teşvik eden insanlar olup olmadığınız için zamanınızın ve kurduğunuz ağını incelemeye alın ve durum tespit sürecinden geçirin. Zor olabilir; ancak doğru yolda olup olmadığınızı anlamak adına, kiminle vakit geçirdiğinizi gözden geçirdiğinizde, size büyük faydası dokunabilir.

15. Başladığınız yeri unutmayın

Bundan birkaç ay sonra hayalinizdeki işe sahip olduğunuzda veya devasa bir ağ oluşturduğunuzda, nereden başladığınızı unutmayın. Sahneye çıkmış, binlerce insana konuşma yaparken, kısa bir süre önce o insanlardan biri olduğunuzu unutmamanız gerekir.

İnsanların, sizin sahip olduğunuz afili sıfatlara veya tecrübeye sahip olmamaları, konuşmaya değer olmadıkları anlamına gelmez. Dostça ve yardımsever bir yaklaşımla insanlara yoğun bir şekilde inanın; gelecekte size nasıl geri döndüğünü gördüğünüzde inanamayacaksınız.

16. Gerçekçi beklentilere girin

İsminizin gerçekten duyulmasını istiyorsanız, defalarca başarısız olmaya ve her seferinde yeniden ayağa kalkmaya hazır olmalısınız. Viral olacağını düşündüğünüz binlerce içerik yazabilirsiniz, ancak hiçbiri viral olmaz. Çeşitli etkinliklere katılmak için yüküyle para ödersiniz, size hiçbir değer katmaz. Karşınızdaki canavarın doğası bu. Eğer büyük bir ağ kurmak kolay olsaydı, herkes yapardı. Ama öyle değil; sürekli yarışmak ve rekabete girmek zorunda olduğunuz, uzun vadeli bir oyun bu.