Her Girişimcinin SEO Hakkında Bilmesi Gereken 4 Şey

Her SEO yöntemi herkes için aynı derecede faydalı olmayabilir.

İnternetin ve arama motorlarının hayatımızın merkezine oturması ve bilgiye erişmenin en kısa yolu olarak öne çıkmalarıyla Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) da çok büyük bir anlam kazandı. En kısa açıklamasıyla, SEO, herhangi bir internet sitesinin, Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarındaki sonuçlarda kaçıncı sırada olacağını belirleyen yöntemler bütündür. Eğer sizin de bir siteniz varsa veya bir site kurmayı düşünüyor ve hedef kitlenize mümkün olan en iyi şekilde ulaşmayı istiyorsanız, Google ziyaretçilerini kendi sitenize nasıl çekebileceğinizi öğrenmek için bu yazıya mutlaka göz atın.

SEO yöntemleri hakkında genel bilgiler içeren bu yazı Tüketici Ürünleri Girişimcisi Toby Nwazor tarafından Entrepreneur.com sitesi için yazılmış, tarafımızca İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir. Makalenin İngilizce orijinalini buradan okuyabilirsiniz: https://www.entrepreneur.com/article/281326

This article about general SEO methods was written by Consumer Goods Entrepreneur Toby Nwazor for Entrepreneur.com and was translated from English to Turkish by us. You can read the original version of this article here: https://www.entrepreneur.com/article/281326

tobynwazor-4thingsSEO-english-turkish-translation-service


İnternet, günümüzde, birçok kişi, şirket ve kurum için en güvenilir gelir kaynaklarından biri konumunda. Dolayısıyla, dijital dünyamızın bir parçası olmak herkes için büyük önem taşıyor.

Bununla birlikte, kendi internet sitenizi nasıl yapacağınızı biliyor olsanız dâhi yeterli değil. İşletmenizin bir internet sitesi olması, ciro ve finansal başarıya sahip olmanızı otomatik olarak garantilemiyor. Arama motorlarında sıralama ve hitap edeceğiniz trafik kitlesi gibi konular mevcut. Bunun yanı sıra, internet sitenizi mobil uyumlu yapmanız çok önemli, çünkü Google’ın trafiğini sizin sitenize yönlendirmek için baktığı en önemli şartlardan biri mobil uyumluluk. Bunun altında da çok basit bir sebep yatıyor: telefonuyla internette sörf yapanların sayısı, bilgisayar üzerinden yapanlardan daha yüksek.

SEO tam da bu noktada devreye giriyor. SEO’nun online dünyada popüler bir kısaltma olduğunu ve hemen herkesin SEO hakkında az çok bir fikri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yine de, hâlâ bilmiyor olduğunuz, önemli birçok nokta var. SEO ile ilgili en temel 4 unsuru burada mümkün olduğunca basit bir dille açıklamaya ve işinizi nasıl etkileyebileceğini anlatmaya çalışacağım.

seomethods-english-turkish-translation-service
Image credit: Alys Tomlinson | Getty Images

1. Site İçi Optimizasyon (On-site optimization).

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) epey popüler bir terim olsa da, birçok insan site içi optimizasyon tabirinin ne anlam ifade ettiğinden haberdar değil. Site İçi Optimizasyon, internet sitenizin hem ziyaretçiler hem de arama motorlu tarafından beğenilmesini ve kabul görmesini sağlayacak bir işlem.

Site İçi Optimizasyonu internet sitenizdeki sayfalara doğru anahtar kelimeleri, anahtar ifadeleri ve etiketleri koyarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede, Google, internet sitenizi hangi sıralama koyacağı konusunda fikir edinecektir. Hatta burada bulabileceğiniz satınalma yöneticisinin SEO kılavuzuna göre, “Google, siteleri doğru bir şekilde sınıflandırmak için sitelerin içeriğinin ne olduğuna bakıyor; yani sayfalarda yer alan içerikleri kontrol ederek hangi başlıkların ele alınmış olduğunu saptıyor.”

2. Site Dışı Optimizasyon (Off-site optimization).

Site Dışı Optimizasyon işlemi, internet sitenizin arama motorlarında yüksek sıralamalara erişmesi için dış kaynakları kullanmak anlamına geliyor. Site Dışı Optimizasyon, site içi optimizasyonun aksine kendi internet siteniz üzerinden yapılan bir işlem değil.

Bu işlem kapsamında, Google, belli bir terim arandığında, “en uzman” veya “en önemli” olarak gördüğü sitelerin sonuçlarda en üst sıralarda yer almasını sağlamaya çalışıyor. Herhangi bir sitenin uzmanlık veya önemlilik derecesi de, genellikle, başka internet sitelerinden kaç defa link verilmiş olduğu üzerinden belirleniyor.

Yani, internet sitenizin bağlantılarının büyük platformlarda ve popüler bloglarda yer alması, internet sitenizin Google sonuçlarında daha üst sıralara tırmanmasına yardımcı olabilir.

3. Beyaz Şapka SEO (White-Hat SEO).

Beyaz Şapka SEO ifadesi, arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralara erişmek için internet sitenize daha büyük trafik sağlama amacıyla kullanılan farklı, yasal optimizasyon yöntemlerinin uygulanmasını ifade ediyor. Burada belirtilen trafik türü, insan – yani gerçek kullanıcı trafiği.

Bu tekniklerden bazıları link verme (back linking), anahtar kelime analizi (keyword analysis) ve link oluşturma (link building). Bu yöntemlerin hedefi, başka internet sitelerinin sizi referans alarak sitenize link verebilecekleri kalitede içerik yazarak, internet sitenizin popülerliğini ve dolayısıyla arama sonuçlarındaki sıralamasını arttırmak.

4. Siyah Şapka SEO (Black-hat SEO).

Bu SEO yöntemi, aynı hedefe – arama motoru sonuçlarında üst sıralara ulaşmaya – ulaşmak adına illegal yöntemlerin kullanılmasını içerir. Siyah şapka SEO yöntemlerini kullanan kişiler, internet sitelerinin Google sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek adına Google’ın kurallarını delen yöntemler kullanırlar. Beyaz Şapka SEO yöntemlerinin tam tersilerdir.

Bu tekniklerden bazıları:

  • Anahtar Kelimeyle şişirme
  • Görünmez yazı kullanımı
  • Arzulanan back linkleri almak adına sahte sayfalar oluşturma
  • Yönlendirme sayfası kullanma
  • Sayfa değiştirme

Bu yöntemlerin kullanımı gün geçtikçe artsa da hâlâ illegal olarak nitelendiriliyor ve işletmenizin internet sitesinin popülerliğini arttırmak için iyi bir yöntem olarak öne çıkmıyor. Siyah Şapka SEO yöntemleri, online platformunuzun arama motorlarından men edilmesine ve sonuçlarda listelenmemesine yol açabilir. Bu, genellikle, sitenizin görünürlüğünü arttırdığınızdan sonra yaşanır. Çok daha hızlı bir şekilde sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir, ancak dezavantajları çok fazladır.

Bu yöntemler işinizi nasıl etkileyebilir.

  1. Google’ın ilk sayfasında yer almak istiyorsanız hem site içi optimizasyon hem de site dışı optimizasyon yöntemlerinden yararlanmanız gerekir. Bu yöntemleri kullanmadığınız takdirde ilgi çekmeniz zorlaşabilir ve hâliyle online kanallardan ne kadar ziyaretçi edineceğiniz üzerinde önemli etkisi olabilir.
  2. Arama sonuçlarında üst sıralara tırmanmak için Siyah Şapka SEO yöntemlerini kullanırsanız, sonuçlar kalıcı olmayacaktır. İstediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz, ama Google muhtemelen fark edecek ve ceza verecektir.
  3. Beyaz Şapka SEO yöntemleri, sıralamanızı arttırma konusunda daha yavaş işlese de, alacağınız sonuçlar kalıcı olur. Google, kurallarına ve düzenlemelerine uyum gösterdiğinizi belirledikten sonra ne yaptığınıza karışmayacaktır.
  4. Siyah Şapka SEO yöntemleri daha ucuzdur, ama alacağınız sonuçlar yatırımınıza değmez. Öte yandan, Beyaz Şapka SEO yöntemleri daha pahalıdır, ama herhangi bir sorun yaşamadan, uzun vadede finansal yarar sağlamanıza olanak verir.
  5. Online ziyaretçi miktarınız, internetteki görünürlüğünüze bağlıdır. Görünürlüğünüz de popülerliğinize ve sıralamanıza, popülerliğiniz de SEO’yu ne derece iyi kullandığınıza bağlıdır.

Vereceğiniz karar, şirketinizin başarısı veya başarısızlığı anlamına gelebilir. Birçok kişinin sıklıkla yaptıkları hatalardan kaçınmanızı sağlayabilir. Eğer doğru yöntemleri kullanırsanız, işinize çok büyük bir katkısı olacağından emin olabilirsiniz. Bu yöntemler sonucunda müşteri trafiğiniz kayda değer ölçüde artacak ve bankaları yüzünüzde bir gülümsemeyle, daha sık ziyaret edeceksiniz.