Happy International Translation Day!

english to turkish translation localization multimedia subtitling voiceover transcription content writing copywriting seo search engine optimization services

Happy International Translation Day

Happy International Translation Day! 30 September is the official day for worldwide celebrations and recognition of the contribution of translators and interpreters to human race and everyday life. Translation is something way beyond taking one language and making it meaningful in another. It’s the foundation of any bridge between people from different languages, cultures, backgrounds, economies, societies, and geographies.

Simply put, if it weren’t for the translators, you would know nothing, literally nothing, than what is produced in your small community. Since the first contact between two humans who speak different languages, translators have been vital for human communication in any aspect our life: business, commerce, science, health, human rights, philosophy, psychology, and anything else you can think of.

We would like to take this opportunity to congratulate all of our fellow translators, linguists, and whoever helped two people understand each other, for their undervalued contributions to humanity.

Happy International Translation Day!


Dünya Çeviri Günü Kutlu Olsun!

Dünya Çeviri Günü kutlu olsun! 30 Eylül günü her yıl resmi olarak dünyanın dört bir yanında kutlanan Dünya Çeviri Günü, çevirmenlerin ve tercümanların insanlığa ve günlük hayata olan katkılarının kutlandığı ve iade-i itibarlarının yapıldığı gün. Çeviri dediğimiz şey, bir dili alıp, başka bir dilde anlam kazandırmanın çok ötesinde. Farklı dillere, kültürlere, geçmişlere, ekonomilere, sosyal anlayışa ve coğrafyaya sahip insanlar arasında kurulan tüm köprülerin temelinde çeviriler yatıyor.

Kısaca altını çizmek gerekirse, çevirmenler olmasaydı, kendi küçük sosyal çevrenizde üretilenler dışında bir şey duymaz, dünyada ne olup bittiğinden haberdar olamazdınız. Farklı diller konuşan iki insanın bir araya geldiği ilk günden beri, çevirmenler, hayatımızın her alanında. İş dünyası ve ticarette, bilim ve sağlıkta, insan hakları ve hukukta, felsefede ve psikolojide, aklınıza gelen her şeyde bir çevirmenin parmağı var.

Dünya Çeviri Günü vesilesiyle, meslektaşımız olan tüm çevirmenleri, dil hizmetleri sağlayıcıları ve iki insanın birbirlerini anlamalarına vesile olmuş herkesi, insanlığa yaptıkları ve yeterince takdir görmeyen eşsiz katkıları için kutlamak isteriz.

Dünya Çeviri Günü kutlu olsun!