En İyi Psikiyatristi Edinmek İçin Sormanız Gereken 8 Soru

Dünyada aşılması güç kişisel problemlerle karşılaşmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Profesyonel destekle problemlerini aşmaya başaran insanların sayısının hızla artmasıyla, bir ihtiyaç olarak öne çıkan psikolojik destek ve terapi hizmetleri çok hızlı bir şekilde yayılıyor ve kabulleniliyor. Bir psikolog veya psikiyatristle görüşüyor veya görüşme ayarlamayı düşünüyorsanız, size en uygun desteği bulmak için kendinize sormanız gereken soruları sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdik.

The number of people who don’t face highly challenging personal problems is probably few-to-none. The rapid increase in the number of people who achieve to overcome personal problems with professional support encourages others to accept and spread psychological support and therapy services as a human need. If you are in contact with a psychologist or a psychiatrist, or thinking about seeing one, read this English to Turkish translation to answer the questions which will help you understand what kind of professional would be good fit for you.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.linkedin.com/pulse/8-questions-you-need-ask-get-best-psychiatrist-melissa-welby-md/?lipi=urn%3Ali%3Apage%3Ad_flagship3_feed%3BYGqHv2R2Q1icWQO1s6zXrQ%3D%3D


İyi bir psikiyatrist bulmak, genellikle, psikiyatristin uzmanlığından çok sizin kişisel olarak ne arıyor olduğunuzla alakalıdır. Aşağıdaki 8 soruyu yanıtlayarak, size doğru hizmeti sağlayabilecek bir psikiyatrist bulmaya yaklaşabilir ve mevcut psikiyatristinizin size uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

english turkish translations

Bu makale ilk defa Dr. Melissa Welby’nin blogunda, bu sayfada yayınlanmıştır.

Psikiyatristinizle aranızdaki uyum son derece önemlidir. Dünyanın en iyi psikiyatristiyle de çalışıyor olabilirsiniz; ancak, kişisel konularınızı onlarla paylaşırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, sizin için doğru psikiyatrist olmayabilirler. Size uygun bir psikiyatrist bulmak zor bir iştir ve bazen insanların, kiminle görüşecekleri konusunda seçim yapma olanakları yoktur. İyi bir psikiyatrist bulmak, genellikle, psikiyatristin uzmanlığından çok sizin kişisel olarak ne arıyor olduğunuzla alakalıdır. Aşağıdaki 8 soruyu yanıtlayarak, size doğru hizmeti sağlayabilecek bir psikiyatrist bulmaya yaklaşabilir ve mevcut psikiyatristinizin size uygun olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

Psikiyatristinize gönül rahatlığıyla açılabiliyor olmanız, terapi sürecinizin daha hızlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olabilir. Açık bir yaklaşım sergilemeniz, psikiyatristinizin ne olup bittiğini daha kolay anlamasını ve buna uygun çözümler üretmesini sağlayacaktır. Doktorunuzla olan ilişkinizde, size kendinizi savunmasız hissettiren konuları paylaşacak kadar kendinizi rahat hissetmiyor veya psikiyatristinizin bazı konuları dinlemekten “hoşlanmayacağını” düşünüyorsanız, bu terapinin size faydalı olup olmayacağını yeniden değerlendirmelisiniz.

 

Uygun bir psikiyatrist nasıl bulunur:

english turkish translations

Psikiyatristinizle olan ilişkinizi değerlendirirken kendinize sormanız gereken 8 soru aşağıda yer alıyor. Bu sorular, aynı zamanda, bir psikiyatriste gitmeden ÖNCE nasıl bir şeye ihtiyaç duyduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir. Cevaplarınız, doğru psikiyatristi nasıl bulabileceğinizi belirleyecek ve doktorunuzun size uygun bir psikiyatrist olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak.

Bu sorulardan bazıları sizin için diğerlerinden daha önemli olabilir. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan bir psikiyatristle görüşüp görüşmediğinizi anlamak için aşağıdaki sorulardan hangilerinin sizin için daha önemli olduğunu belirleyin.

 

SİZİN İÇİN en iyi psikiyatristi görüp görmediğinizi anlamak için 8 soru:

 1. Terapinizin hedeflerinin ne olduğunu biliyor musunuz? Bu terapi hedeflerinde hemfikir misiniz?
 2. Terapi seçenekleriniz size anlatıldı mı? Bir hedefe ulaşmak için genellikle birden çok yöntem vardır. Her bir yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur.
 3. İlaç harici seçenekler üzerine konuşuldu mu? İlaç, genellikle, terapi hedefinin sadece bir parçasıdır.
 4. Terapinizi belirleme sürecine siz de dâhil oldunuz mu? Kendinizi, sağlığınızı iyileştirmek için birlikte çalışan bir ekibin parçası gibi hissediyor musunuz?
 5. Endişelerinize kulak verildiğini hissediyor musunuz?
 6. Soru sorabiliyor musunuz?
 7. Psikiyatristinizin tarzı konusunda rahat mısınız? Giyim tarzından değil de terapide nasıl bir yaklaşım benimsediği konusundan bahsediyorum. Tarz konusunda daha detaylı açıklama için lütfen aşağıdaki bölümü inceleyin.
 8. Bir sonraki randevunuzdan önce psikiyatristinizle iletişim kurmak istediğinizde ona ulaşabiliyor musunuz? Makul bir süre zarfında size geri dönüş yapıyor mu?

 

İyi bir psikiyatrist bulmak: Farklı terapi yöntemleri

english turkish translations

İşe yarayan terapi yöntemleri, insandan insana değişim gösterebilir. Bu son derece kişisel bir karardır ve psikiyatristin tecrübesiyle pek alakalı değildir. Sizin, kendinizi rahat hissettiğiniz bir tarza sahip bir psikiyatrist bulmalısınız.

 • Çok direkt bir yaklaşım benimseyen birini istiyor olabilirsiniz. Ama bu tarz bir yaklaşım, başka birisini rahatsız hissettirebilir ve kendisini kapatmasına yol açabilir.
 • Bazı kişiler empati ve samimiyet sergileyen psikiyatristlerden hoşlanırken, bazıları daha mesafeli olmasını tercih ederler.
 • Kimi psikiyatristler daha aktif ve yönlendiricidir. Rehberlik yaparlar, tavsiyelerde bulunurlar ve geri bildirim verirler.
 • Kimi psikiyatristler ise daha sessiz ve analitik bir yaklaşım benimseyerek, hızı sizin belirlemenize olanak sağlarlar.

Bu tarzlar arasında bu doğrudur veya bu yanlıştır demek mümkün değildir. Önemli olan, hangi tarzın sizi rahat hissettirdiğidir. Hangisi size uygun? Bu soruları yanıtlamanız, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, uygun bir psikiyatrist bulmaya yardımcı olacaktır.

 

Doğru Psikiyatrist: Terapi her zaman rahat hissettirecek diye bir kaide yoktur

english turkish translations

Terapinin sizi her zaman rahat hissettirecek nitelikte olması gerektiğini ve aksi takdirde doktorunuzu bırakmanız gerektiğin söylemiyorum. Terapistinizle rahat bir ilişki kurmuş olmak ile terapinin rahatlatıcı olması arasında fark vardır.

Genellikle, insanlar, terapiye zor olanı yapmak için gelirler ve kendilerini nasıl daha iyi hissedecekleri konusunda bir fikirleri vardır. Çoğu zaman, esas hedefe daha yakın bir noktaya ulaşmak için, insanların kendi rahatlık alanlarından güvenli bir mesafeye kadar uzaklaşmaları gerekir. Onları sürekli aynı noktada tutan davranış alışkanlıklarıyla mücadele etmeleri şarttır. Bu aşama rahat OLMAYACAKTIR.

Gelgelelim, kendinizle mücadele ettiğiniz esnada, psikiyatristinizle olan ilişkinizde kendinizi rahat hissetmeniz, yeni şeyleri denerken kendinize daha çok güvenmenizi sağlayacaktır.

 

Sizin için en doğru psikiyatristi bulmak:

english turkish translations

Eğer biriyle uyuşmadığınızı hissediyorsanız, nedenlerini düşünmek için biraz vakit ayırın. Size engel olan şey nedir? Neyin eksik olduğunu bulmak için yukarıdaki 8 soruyu kendinize sorun. İhtiyacınız olan şeyin ne olduğunu bulabilirseniz, size uygun olan bir psikiyatrist bulmanız daha kolay olacaktır.

Terapinizde bir şeyin eksik olduğunu hissediyorsanız, bunu doktorunuzla açık bir şekilde paylaşmanız gerekir. Psikiyatristler, genellikle, terapinizde aktif bir rol benimsemenizden memnuniyet duyacaklardır ve ihtiyacınız olan şeyleri konuşmaya açık olacaklardır.

Size uygun olan bir psikiyatrist bulmak için harcadığınız çabanın ne kadar önemli olduğunu, meyvelerini almaya başladığınızda anlayacaksınız!