Başarının 3 Sırrı: Ağınıza Değer Katın

Başarının yolu insan ilişkilerinden; güçlü insan ilişkileri kurmanın yolu, başkalarına değer katmaktan geçiyor. Etrafınızdaki insanların ister özel ister iş hayatlarına katkıda bulunarak hem daha güçlü ilişkilere sahip olabilir, hem itibar kazanabilir hem de başkalarına yardımcı olmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ağınıza nasıl değer katabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, sizin için İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz bu 3 sırrı okuyun.

The key to success is networking; and the key to a strong network is adding value to others. By adding value to personal or business lives of other people you can have stronger relationships, gain reputation, and experience the joy of helping others. If you want to learn more about how to add value to others around you, we recommend reading this English to Turkish translation of the 3 key points of adding value to your network.

Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. You can read the original version in English using the link below.

https://www.entrepreneur.com/article/231643


english turkish translation localization multimedia services by native Turkish speaking professional linguists

Sosyal medya sayesinde, nüfuz sahibi insanlarla iletişim kurmak eskiden olmadığı kadar kolay bir hale geldi. Genellikle, yeni ilişkiler kurmaktan sadece bir tanışma adımı veya bir e-posta kadar uzak görüyoruz kendimizi. İnsan ilişkileri kurmanın dahi modernleşmiş olduğu bu çağda hiçbir sınır veya kısıtlama bulunmuyor.

Gelgelim, değerli ilişkilerden oluşan bir ağ kurmak için zaman ve enerji harcamak gerekiyor. İsminizin güçlü bir itibara sahip olmasının da bunda büyük bir katkısı var. Farkında olmayabilirsiniz; ancak, ağınızdaki insanlardan sürekli çok fazla şey istediğinizde insanların sizi Makyavelist (çıkarcı) bir kişilik olarak görmesine yol açabilirsiniz.

Etrafınızdaki insanlara nasıl değer katacağınızı bilmek çok önemlidir.

Ağınıza değer katarken, kendinizin ve etrafınızdakilerin olumlu yanlarını görebilirsiniz. İnsanlara, onları başkalarıyla tanıştırma, çalıştıkları projeleri geliştirecek fikirler veya sadece basit bir “merhaba” gibi, size herhangi bir yük olmayacak şeyler sağlayabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlar, sizi, değerli bir kaynak, bağlantı sahibi birisi ve güvenilir bir adres olarak görmeliler.

Ağınıza değer katmak için bilmeniz gereken üç sırrı aşağıda sizinle paylaşıyoruz:

english turkish translation localization multimedia services by native Turkish speaking professional linguists

1. Verin

Ağınızın temellerini sağlamlaştırmak için yapmanız gereken öncelikli şey, diğer insanlara yardım etmek ve verici bir kişilik olmaktır. Bu sayede etrafınızdaki insanlar için daha sağlam temeller atabilir ve daha derin, daha gerçekçi ilişkiler kurabilir ve kurdurabilirsiniz.

Birbirlerinin hayatlarına ve işlerine değer katabilecek iki insanı bir araya getirmekten daha büyük ödül yoktur. Ağınıza değer kattığınızda, karşılığında herhangi bir şey beklemiyor olmanız çok önemlidir. İnsanlara tutkuyla yardım etmeyi başardığınızda, karşınızdaki insanlar da muhtemelen size aynı şekilde yaklaşmayı benimseyeceklerdir.

2. Öğretmeyi Teklif Edin

Etrafınızdaki insanlara yardım etmek için en etkili yöntemlerden biri, herhangi bir konuda bir şey öğretmeyi teklif etmektir. Bunu danışmanlık veya rehberlik gibi düşünebilirsiniz; bir insanın herhangi bir konudaki yaklaşımını daha etkili yapmayı teklif edin ve o kişinin, sahip olduğu hedeflere yaklaşmasını sağlayın.

Blogunuzu takip eden veya Facebook’ta arkadaş olduğunuz kişilere ulaşıp, uzmanlık alanınız üzerinden eğitim sağlayabileceğiniz konuda danışman, hoca veya rehber arayan insanlar olup olmadığını öğrenmeye çalışın. Herhangi bir konuda herhangi bir yolla akıl hocası arayan insanlar asla bitmez.

Doğru, hepimiz meşgulüz; ancak ağınızdaki bir insanı özel bir konuda eğitmek için zaman ayırdığınızda size çok faydalı dönüşleri olabilir. Her şeyden önce, etrafınızdaki insanlara yatırım yapan bir insan olduğunuzu gösterir.

3. Katkı İmparatorluğu Kurun

Ağınız, sadece sizin fayda sağlamanıza yönelik olarak kurulmuş bir insan ilişkileri ağı olarak görülmemeli. Ortadaki katkının bir numaralı kaynağı olduğunuzda, değeriniz çabucak artacaktır.

Bunu, güçlü bir camia kurmanın nüfuzu olarak düşünün. Nitelik, niceliğin her zaman üstündedir.

Etrafınızdaki insanların da başarılı olmasını sağlayacak bir yöntem oluşturarak, başarınızı destekleyin. Yardım ettiğiniz insanların, sizin hayatınıza kişisel veya mesleki olarak nasıl bir katkıda bulunabileceklerini asla bilemezsiniz.

“Katkı İmparatorluğu” kurarken esas amaç başkalarına hizmette bulunmaktır; dolayısıyla, başkalarının bağlantı veya kuruluş noktası olarak hareket edin. Camianızdaki iki bireyi birbirlerine tanıtmak için ayırmanız gereken zaman çok küçüktür; ancak, başkasının iş kurmasına yardımcı olabilir ve uzun sürecek, güvenilir bir ilişki kurmanızı sağlayabilir.

Kendi tecrübelerime dayanak söylüyorum; hepsinden önemlisi, başkalarına hizmette bulunarak elde edilen başarı ve mutluluğun ötesinde herhangi bir keyif yok.