6 Adımda Marka Elçisine Dönüşün

Inc. and Huffington Post author John White has outlined the incredible 6-step strategy to become a Brand Ambassador of brands who are looking to improve their presence and reach in social media. Find English to Turkish translation of 6 Power Plays To Becoming a Brand Ambassador below.

https://www.inc.com/john-white/6-power-plays-to-becoming-a-brand-ambassador.html

Inc. ve Huffington Post yazarı John White tarafından hazırlanan, bu muhteşem 6 Adımda Marka Elçisine Dönüşme stratejisinin İngilizce-Türkçe çevirisini aşağıda bulabilir ve Marka Elçisine dönüşerek hem kişisel markanıza kalite katabilir hem de yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.


Ünlü bir şirketin Marka Elçisi haline gelerek, işin finansal boyutundan da öte imkânlara sahip olabilirsiniz. Kişisel markanızı büyütme fırsatı çok önemli. Günlük işlerden edinilemeyecek değerde beceri ve tecrübelere Marka Elçisi olarak sahip olabilir ve işverenler için çok daha değerli hâle gelebilirsiniz. Eğer bir de şirketin büyümesini sağlayacak katkılarda bulunup, bunları net bir şekilde gösterebilirseniz, özgeçmişiniz çok farklı bir noktaya çıkabilir.

Marka Elçilerinin, günlük işlerinde kalmış olsalar tanışma olanaklarının hayatta bulunmayacağı yeni insanlarla bağlantı kurma fırsatları var. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, bu yeni bağlantılar sayesinde, ya ilişkide olduğunuz şirketle ya da yeteneklerinizi keşfeden farklı bir firmayla çok daha büyük kariyer fırsatlarının bulunduğu yollara adım atabilirsiniz.

Daha sadece bir yıl kadar önce, insanların kişisel markalarını geliştirmelerinde yardımcı olmayı amaçlayarak kurulan ve hızlı bir büyüme gösteren yeni sosyal medya platformu beBee’nin Marka Elçisi ilan edildim.

O günden itibaren, beBee, Marka Elçisi programını yürütmek üzere beni görevlendirdi. Çalışmalara başlayarak, 110 elçiden oluşan global bir ekip oluşturdum ve bu ekip sayesinde, dünyanın dört bir yanından 11.7 milyon kullanıcıya hizmet eden bir platforma dönüştü. Marka Elçisi olarak geldiğim noktada:

  • Inc. ve Huffington Post’ta yazar oldum
  • Konuşmalar vermeye başladım
  • Sosyal medya pazarlama şirketime yeni müşteriler buldum

Eğer siz de Marka Elçisi olmak istiyorsanız, size tavsiye edebileceğim 6 adım var:

1) Bedava Çalışmaya Başlayın

beBee olarak aradığımız ilk koşullardan birinin bu olduğunu söyleyebilirim. Onların ilgisini çekmek için benim yaptığım şey de tam olarak buydu. Şirketi tanıtmak için yeteneklerinizi kullandığınız zaman fark edeceklerdir. Bedavaya yapıyor olmanız, onların ekibinin bir parçası haline gelmek konusunda ciddi olduğunuzu ve şirketin misyonuna inandığınızı onlara gösterecektir.

2) Sosyal Medyada İlgi Çekin

İnsanlar bana sıklıkla sosyal medyadaki bağlantılarda niteliğin mi yoksa niceliğin mi önemli olduğunu soruyorlar, sanki ikisi arasında bir seçim yapmaları gerekiyormuş gibi. Benim cevabım ise çok sayıda çok kaliteli bağlantıya ihtiyacınız olduğu oluyor. Marka Elçisi olmak için çok sayıda takipçiye sahip olmak yetmez. Şirketler, kurduğunuz ağ üzerindeki etkinizi kendi gözleriyle görmek istiyorlar.

Eğer şirketler, yayınladıkları postlara sizin camianızın aktif ve sürekli bir şekilde ilgi gösterdiğini görmüyorlarsa, sizinle ilgilenmezler. beBee’nin beni ilk olarak fark etmesinin ve Marka Elçisi olarak atamasının arkasında yatan sebep de LinkedIn ve Twitter gibi platformlarda etkili bir varlık gösteriyor olmamdı.

Sadece bir şey yayınlıyor olmak için yayınlamayın. Hazırladığınız içerik konusunda stratejik düşünün. Resimde, dağın kenarından sarkan adamı örnek alın mesela. Diyelim ki giydiği ayakkabının markası için Marka Elçisi olmak istiyor. Bu muhteşem resmi sosyal medyada paylaşsaydı, şirketin ilgisini çekmez miydi sizce de?

3) Profilleriniz Merak Uyandırsın

Sosyal medya profilleriniz bir bütünlük içinde olmalı ve görsel olarak ilgi çekmelidir. Olduğunuz kişinin ilginç birisi olduğundan emin olun ve en iyi içeriklerinizi her zaman öne çıkarın. Profilinizde doğru anahtar kelimelerin olması sayesinde aramalarda profilinizi öne çıkarabilirsiniz. Kendinize hangi aramalarda çıkmak isteyeceğinizi sorun ve profilinizde doğru anahtar kelimelerin bulunduğundan emin olun.

4) Her Zaman Profesyonel Olun

Marka Elçisi olacağınız zaman, internette söylediğiniz veya paylaştığınız her şeyde markayı temsil ediyor olacağınızı unutmayın. Kızgınlık yaratabilecek şeyler paylaşmayın. İnternet üzerinden kurduğunuz iletişimin profesyonel olduğundan emin olun ve insanlara agresif görünmemek için dikkat edin. Birisi size karşı çıktığında anında sert cevaplar veriyorsanız, şirketler sizin tarafınızdan temsil edilmek istenmeyeceklerdir. İnsanlar saygısız davransalar veya troll’leseler bile soğukkanlılığınızı mutlaka koruyun.

Marka Elçisi olarak, temsil ettiğiniz şirketin çok kötü olduğunu söyleyen çok sayıda insanla karşılaşacaksınız. Hatta bazen bu konuda çirkin yaklaşımlar dahi sergileyebilirler. Şirketler ise sosyal medya geçmişinizi araştırarak, sizin bu durumları sakin ve profesyonel bir şekilde idare edebildiğinizi ortaya koyan durumları görmek istiyorlar.

5) Bağlantılar Kurarak İlerleyin

Her işte olduğu gibi, Marka Elçiliği de en nihayetinde tanıdığınız insanlara ve sahip olduğunuz ilişkilere bağlı. Şirketin içindeki fikir liderlerinin kim olduğunu bulun ve sizi fark etmelerini sağlayın. Onların içeriklerini takip etmek, paylaştıkları şeylere yorum yapmak ve kendi takipçilerinizle paylaşmak iyi bir strateji olabilir.

6) Bilginizi Gösterin

Yayınladığınız şeylerin alanında profesyonel bir uzman olduğunuzu ve ilgili konuda tutkulu olduğunuzu gösteriyor olduğundan emin olun. Marka Elçileri, ellerinde güç barından fikir liderleridir ve siz de hedeflediğiniz sektörde kendinizi buna uygun konumlandırmalısınız.

Yukarıda belirttiğim altı adımlı stratejiyi uygularsanız, siz de yüksek ihtimalle Marka Elçisi haline gelebilirsiniz. Marka Elçisi olmak, tam da kariyerinizi daha yüksek noktalara taşımak için gereken şey olabilir.

beBee’deki Marka Elçileri ekibime katılmak hakkında daha fazla bilgi isterseniz, buraya tıklayın. (İngilizce)


https://www.inc.com/john-white/6-power-plays-to-becoming-a-brand-ambassador.html