5 Adımda Pazarlama Planınızı Oluşturun

İş kurmayı da, satış yapmayı da biliyor olabilirsiniz. Ama öncelikle müşteriye ulaşmak gerekiyor. İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz bu kısa yazıyı okuyarak, size uygun bir pazarlama/marketing planını nasıl hazırlayabileceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

You may now how to build a business or how to make sales. However, before anything else, you need to know how to reach the customers. Quickly learn how to build your own marketing plan by reading this English to Turkish translation of an article about creating marketing plans.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz. You can read the original article in English here: https://www.entrepreneur.com/slideshow/299487#0


İş kurmadan önce bir iş planı hazırlamanız gerektiğini herkes bilir; gelgelelim, birçok girişimci, bir pazarlama planı hazırlamanın da aynı derecede önemli olduğunu bilmez. İş planından farklı olarak, pazarlama planı müşterileri kazanma ve elde tutmaya odaklanır; strateji belirlemenize olanak sağlar ve rakamlardan, bilgilerden ve hedeflerden yararlanır. İyi bir marketing planında satış hedeflerinize ulaşmak için kullanacağınız tüm araçlar ve yöntemler yer alır. Pazarlama planınız, aksiyon planınızdır: ne satacağınız, kimin satın almak isteyeceği ve satışa dönüşecek potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanacağınız taktikler. Bunun yanı sıra, pazarlama planı oluşturmanızın ana sebebi işletmenize yatırım almak değilse, öyle uzun uzadıya veya afili bir şekilde yazmanıza gerek yoktur. Madde madde yazıp, kısa ve öz tutun.

Faydalı bir pazarlama planı oluşturmak için neler yapmak gerektiğine birlikte göz atalım:

english to turkish translation services
Startup Stock

1. Adım: Şirketinizin mevcut durumunun bir özetini çıkarın: “Durum Analizi”

Bu ilk bölüm şirketinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanımlar ve sunduğunuz hangi faydaların sizi rakiplerinizden ayırdığını gösterir.

Son yıllarda hedef kitleler inanılmaz derecede küçük ve spesifik gruplara bölündü. İster restoran, ister profesyonel hizmetler, ister perakende giyim mağazası; hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, ürün veya hizmetinizi rekabete ayak uydurabilecek şekilde konumlamak adına içinde bulunduğunuz spesifik pazarı iyi anlamanız gerekir. Sadece içinde yer aldığınız pazarı anlamak da yetmiyor; rakiplerinizin ne sunduklarını net bir şekilde anlamalı ve sizin sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin ne açıdan daha iyi katma değer sağladığını gösterebiliyor olmalısınız.

Durum analiziniz, şirketinizin güçlü ve zayıf yanlarının yanı sıra karşılaşabileceği fırsatlar ve tehlikelerin kısa ve öz bir özeti olsun. Güçlü ve zayıf yanlar şirketiniz dâhilinde mevcut olan faktörleri gösterirken, fırsatlar ve tehlikeler harici faktörlere işaret edecektir. Şirketinizin güçlü yanlarını belirleyip, ürününüzün rakip ürünlere hangi açılardan fark attığını veya hizmetinizin hangi açılardan daha kapsamlı olduğunu anlayın. Öte yandan, zayıflıklara değinirken, aşırı derecede doymuş bir pazardan başlayarak, tecrübeli eleman eksikliğine kadar her faktörü göz önünde bulundurun.

Ardından, değerlendirebileceğiniz harici fırsatları tanımlayın. Örneğin, ürününüz için faaliyet alanını genişletmek. Şirketiniz pazar payını büyütmeye çalışırken karşılaşabileceğiniz harici tehlikeleri de unutmayın ve planınıza, bu tür tehlikelerle karşılaştığınız takdirde hangi adımları atacağınızı dâhil edin.

Ürün konumlandırmak iki adımda gerçekleşir. Öncelikle, ürününüzün özelliklerini analiz etmeli ve rakiplerle kıyaslandığında ne gibi farklılıklarının bulunduğunu belirlemelisiniz. Ardından, hangi müşteri türünün sizin ürünlerinize rağbet göstereceğini tespit edin. Ne satıyorsunuz? Kolaylık? Kalite? İndirimli fiyat? Hepsini aynı anda sunamazsınız. Müşterilerinizin ne istediğini bildiğiniz takdirde ne satmanız gerektiğini de bilirsiniz. Böylece planınızın bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz.

 

2. Adım: Hedef kitlenizi belirleyin

Yapmanız gereken bir sonraki şey, potansiyel müşteri kitlenizin bir paragraflık, basit bir profilini çıkarmak. Müşteri kitlenizin özelliklerini demografik açıdan tanımlayabilirsiniz: yaş, cinsiyet, aile durumu, kazanç oranı, coğrafi konumu, yaşam tarzı vb. Kendinize şu soruları sorun: Müşterilerim tutucu mi yoksa yenilikçi mi? Liderler mi yoksa takipçiler mi? Utangaç mı yoksa girişken mi? Geleneksel mi yoksa modern mi? İçe dönük mü dışa dönük mü? Sunduğum şeyi ne sıklıkla satın alıyorlar? Ne miktarlarda?

Eğer işletmeden işletmeye pazarlama yapıyorsanız, hedef kitlenizi işletme türü, iş unvanı, işletme büyüklüğü, coğrafi konum veya benzeri parametreler kullanarak tanımlayabilirsiniz. Hedef kitleniz kim olursa olsun, bu bölümde tanımı iyice daraltmaya çalışın; çünkü, medya ve halkla ilişkiler (PR) kampanyalarınızı planlarken yol göstericiniz bu bölüm olacak.

 

3. Adım: Pazarlama hedeflerinizi belirleyin

Pazarlama planınızın neyi başarmasını istiyorsunuz? Örneğin, ürün satışınızın her çeyrekte yüzde 20 artmasını mı umuyorsunuz? Kısa bir hedef listesi yazın ve ölçülebilir olduğundan emin olun; bu sayede başardığınızda anlamış olacaksınız.

 

4. Adım: Pazarlama iletişim stratejileri ve taktiklerinizi geliştirin

Bu bölüm, pazarlama planınızın kalbinin attığı yer. Önceki bölümlerde, pazarlama faaliyetlerinizin neyi başarması gerektiğini ve en makul hedeflerinizi belirlediğiniz; şimdi sıra bu hedeflere ulaşıp, istediğiniz başarıları elde etmek için kullanacağınız taktikleri detaylandırmaya geldi.

İyi bir pazarlama programı, satış süreci boyunca dâhil olabilecek her türlü potansiyel müşteriyi kapsar. Reklam, halkla ilişkiler ve doğrudan pazarlama gibi bazı yöntemler, düşük potansiyelli müşterilere ulaşmak için harika pazarlama taktikleridir. Daha önceden pazarlama mesajlarınızı almış ve belki sizinle bizzat tanışmış olan, yüksek potansiyelli müşteriler ise izin doğrultusunda alınan e-postalara, sadakat programlarına ve müşteri takdir faaliyetlerine iyi karşılıklar vereceklerdir. En iyi potansiyel müşterileriniz, daha önceden satış ve pazarlama mesajlarınızı almış olan ve satış kapatmaya hazır olan müşterilerdir. Genel olarak, kişilerarası satış iletişimi (ister bizzat, ister telefon, ister e-postayla) pazarlamayla birleştiğinde, satış için gerekli olan o son gazı vermeye başlar.

Pazarlama taktikleri bölümünüzü tamamlamak için ana pazarlama stratejilerinizi yazın, ardından da satış döngünüzün herhangi bir anı içerisinde potansiyel müşterilerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemleri not düşün. Örneğin, düşük potansiyelli müşterilere ulaşmak için billboardlar, yazılı reklamlar ve online yerel aramalar işe yararken, yüksek potansiyelli müşterilerinize e-postayla ulaşmak daha faydalı olacaktır.

En ideal pazarlama karışımınızı oluşturmak adına, hedef kitlenizin, sizin sattığınız ürün ya da hizmet türüyle ilgili bilgi almak için hangi medya türüne başvurduklarını tespit edin. Eğer içeriğiniz yakından alakalı değilse, hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek olmasına rağmen, geniş tabanlı medyadan uzak durun. Seçtiğiniz pazarlama taktikleri, potansiyel müşterilerinize, mesajı almaya en hazır oldukları zamanda ulaşıyor olmalıdır.

 

5. Adım: Pazarlama bütçenizi belirleyin

Tahmini brüt satış miktarınızın belli bir yüzdesini yıllık pazarlama bütçenize ayırmanız gerekiyor. Bu, işe yeni başlıyorsanız, bir yerden almış olduğunuz yatırım, kredi veya sahip olduğunuz bütçeyi kullanmak anlamına da gelebilir, elbette. Bununla birlikte, işletmenizin başarısı için pazarlamanın hayati önem taşıdığını sakın unutmayın. Akla gelebilecek her türlü hedef kitleye ulaşmak için birbirinden farklı sayısız taktik varken, en dar bütçelerle bile iyi bir pazarlama stratejisi oluşturulabilir.

Bir önceki aşamada oluşturduğunuz pazarlama taktikleri için masrafları toplamaya başladığınızda, bütçenizi aşmış olduğunuza şahit olabilirsiniz. Planınıza geri dönüp, karşılayabileceğiniz bir bütçeye getirecek şekilde yeniden düzenleyin. İşin sırrı, pazarlama yapmayı asla bırakmamakta – bütçeniz elverene kadar, daha masraflı yöntemleri kullanmaya kalkışmayın.