2018 Yılı Sadakat Programı Başlattığınız Yıl Olmalı

Business 101: The best way to welcome more new clients is to create things your existing customers would love. Loyalty programs play a fundamental role to this end, as they create a feeling of appreciatedness. Read the English to Turkish translation of this article to find out how a loyalty program can benefit your business.

İşletme 101: Daha çok yeni müşteriye kavuşmanın en iyi yolu, mevcut müşterilerinizin seveceği şeyler yapmak. İnsanda takdir görme hissi yaratan sadakat programları bu doğrultuda çok önemli bir rol oynuyor. Sadakat programlarının sizin işinize de nasıl katkıda bulunabileceğini öğrenmek için İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz bu makaleyi okuyun!

You can read the original version in English here (İngilizce aslını bu linkten okuyabilirsiniz):
https://www.biznessapps.com/blog/launch-loyalty-program-2018/
https://www.entrepreneur.com/article/310924


Sadakat programı başlatmak, markanıza birbirinden farklı birçok fayda sağlayabilir.

Öncelikle, unutmamamız gereken bir şeyi hatırlatarak başlayalım: Mevcut müşterilerinize satış yapmak, yeni müşteriler bulmaktan çok daha kolaydır. Aslına bakarsanız, mevcut müşterinize satma olasılığınız %60-70’ken, yeni bir müşteri bulup satış yapma ihtimaliniz %5-20 arasında. Buna ek olarak, yeni müşterilerinizle kıyaslandığında, mevcut müşterilerinizin, yeni ürünlerinizi deneme oranı %50 ve sizin ürünlerinize harcama yapma ihtimali %31 daha fazla. Peki, mevcut müşterilerinizin sizinle yeniden iş yapmasını nasıl sağlarsınız? Kullanabileceğiniz stratejilerden birisi, sadakat programı başlatmak.

Sadakat programları sadece restoranlara ve perakende mağazalarına uygunmuş gibi görünüyor olabilir; gelgelelim, aslına bakacak olursanız, her türden işletme kendisine uygun bir sadakat programı oluşturarak en iyi müşterilerini ödüllendirebilir ve geri dönüp, paralarını size harcamaları için katma değer oluşturabilir. Örneğin, kişisel antrenörseniz, müşterilerinize, aldıkları her onuncu ders için bedava bir ders verebilirsiniz. Veya aynı hafta sizinle beş kez antrenman yaparlarsa, bedavaya tişört alabilirler. Yaratıcı olur ve müşterilerinizi neyin motive ettiğini anlarsanız, her türlü iş için sadakat programı oluşturabilirsiniz.

Sadakat programı başlatmanız için, mevcut müşterilerinize satış yapmak dışında farklı nedenler de var.

loyaltyprograms-english-turkish-translations

 

1. Değerli Verileri Toplayın

İşletmenizi büyütmek istiyorsanız, veriler hayati önem taşır. Müşterinizin kim olduğunu ve onlara hitap etmek için nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Müşteri sadakat programı sayesinde bu tür verileri toplayabilirsiniz. Neyse ki tüketicilerin %56’si daha iyi hizmet almak için veri paylaşmaya razılar. Başka bir deyişle, müşterileriniz hakkında bilgi toplamak karşılığında harika bir sadakat programı sunuyor olacaksınız. Bu sayede, müşterinize bir yüz ve isim verebilecek, ne zaman ve ne kadar aldıklarını biliyor olacaksınız, özellikle de düzenli olarak puan topluyor ve ödülleri alıyorlarsa. Topladığınız veriler sayesinde, bireysel müşterileri veya müşteri gruplarını hedefleyen kampanyalar ve ürünler oluşturabilirsiniz.

Bizness Apps’in en yeni versiyonu North Park’ta (Kuzey Parkı) müşteri verilerini öncelerinden çok farklı bir şekilde entegre ettik. Kimin sizin işletmenize geldiğini, ne kadar harcadıklarını ve ne zaman ödülleri aldıklarını görebilirsiniz.

 

2. Müşteri Deneyiminizi İyileştirin

Forbes’a göre, müşterilerin %79’u kötü bir müşteri hizmetleriyle karşılaştıktan sonra yaklaşık bir hafta içinde işlerini rakip firmaya taşıyabilirler. Ama bu sadece müşteri destek hizmetleriyle sınırlı değil; müşterilerinize, sizin mağazanızdan satın aldıkları için onlara değer verdiğinizi nasıl gösterdiğinizle de alakalı. Peki, markanızla iyi bir deneyim sahibi olunması ihtimalini nasıl arttırabilirsiniz? Cevap: müşterilere, harcadıkları paranın buna değdiğini hissettirin. Sadakat programı bunun için harika bir araç olarak öne çıkıyor.

Hepsi, algılanan değerde bitiyor. Eğer bir müşteri, harcadığı para için satın aldığı ürün dışında ekstra bir şeye sahip olursa, “wow factor” denilen, etkileyici deneyime kavuşur. İkna uzmanı Robert Cialdini’ye göre, bu pozitif deneyim, aynı zamanda, müşteride ‘iyiliğe karşılık verme’ isteği uyandırıyor. Bir başka deyişle “eğer bir müşteri olumlu bir muameleyle karşılaşırsa (sadakat programı) ‘iyiliğe karşılık vermek’ için daha fazla ziyaret edecek, alışveriş yapacak veya markanızdan bahsedecektir” diyor Smart Insights.

 

3. Marka Sözcülüğünü Maksimum Seviyeye Çıkarın

Sadakat programlarınızı en iyi müşterileriniz için düzenlemelisiniz. Bu müşteriler, tüm müşterilerinizin %20’sidir ve daha uzun vadede daha çok harcama yaparak, toplam cironuzun %80’ini oluştururlar. İyi tasarlanmış bir sadakat programı sayesinde markalarınızla etkileşimlerini derinleştirebilir ve bir işletme tarafından değer gördüklerini hissettirebilirsiniz. Ama en önemlisi, markanızla ne kadar etkileşim kurarlarsa, markanızdan başkalarına bahsetme ihtimalleri de o kadar artar. Markanızın sözcülüğünü yapmayanlarla kıyaslandığında, başka insanların sizden alışveriş yapmasına ikna etmekte 2-3 kat daha başarılıdırlar.

Hepimizin etrafında sevdikleri şeylerden bahsetmeyi seven insanlar vardır. Geleneksel ağızdan ağıza pazarlama yöntemini düşünün; mutlu bir müşteri yaşadığı deneyimden iki kişiye bahseder, o iki kişi de gidip başka ikişer kişiye söyler. Entrepreneur’e göre, ağızdan ağıza pazarlama, bir müşterinin, beklediğinin çok ötesinde bir deneyime sahip olmasıyla ortaya çıkar. Buna ek olarak, Nielsen, tüketicilerin %92’sinin aile ve arkadaşlardan alacakları tavsiyeleri her türden reklama tercih edeceklerini söylüyor – tam olarak 10 kat daha etkili. Öyleyse, Ağızdan Ağıza Pazarlamanın, bir şirketin sahip olabileceği en güçlü reklam yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Mutlu her müşteri, size bir düzine müşteri daha getirebilir. Sahip oldukları düşünceleri başkalarıyla paylaşmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmanız çok önemli; ister sosyal medyada, ister internet sitenizde, ister uygulamanızda.

 

4. Online İtibarınızı Oluşturun

Marka sözcülüğünden bahsederken, sadakat programının, internette itibar oluşturmak için harika bir strateji olduğunu söylemek gerekir. Müşterilerin %88’i internetteki yorumlara güveniyor; dolayısıyla, sizinle alakalı platformlarda bu yorumları toplamaya kaynak ayırmanız hayati önem taşıyor.

Sadakat programınız aracılığıyla bunu yapmanın iki yolu var: müşterilerinizi yorum yaptıklarında ödüllendirin veya bir ödülü aldıktan sonra müşterilerinizden yorum bırakmalarını isteyin. İlk yöntemi kullanarak, bir ödül karşılığında (ekstra puan veya özel ürünler olabilir) yorum alabilirsiniz. İkinci yöntemle ise, sadakat programınızın müşteriye sağlamış olduğu pozitif deneyimden daha da çok yarar sağlamış olursunuz. Bu durumda, müşterilerinizin, sizin markanıza kendilerini en yakın hissettikleri o mükemmel zamanı bekleyin ve ardından yorum bırakmalarını isteyin. Mükemmel zaman, ne zamandır? Müşterinin bir sadakat ödülünü aldığı an! Belki bedava pizza dilimine sahip oldular veya alışverişleri için $5 kazandılar. Eğer müşteriniz size olumlu bir gözle bakarken yorum bırakmasını isterseniz, pozitif bir yorum bırakma ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

Bizness Apps’in yorum kampanyası özelliği, müşterileri bir push notification (bildirim) aracılığıyla yorum bırakmaya yönlendirerek otomatik olarak gerçekleştiriyor. Olumlu yorumlar sayesinde pozitif bir marka imajı ve itibar oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, yeni müşterilerin, olumlu yorumların etkisiyle rakibiniz yerine sizi seçmelerine de olanak sağlıyor.

 

Sonuç

Sadakat programı başlatmak, markanıza birbirinden farklı birçok fayda sağlayabilir. Sadık müşterilerinize takdir gördüklerini hissettirmesinin yanı sıra, işletmenizi tekrar tekrar tercih etmelerine vesile oluyor. Sahip olacağınız veriler sayesinde pazarlama stratejilerinizi rafine edebilir ve daha da kişiselleştirilmiş sadakat programları oluşturabilirsiniz. Basit ama etkili bir sadakat programı oluşturarak, 2018 yılında markanızı büyütün.