15 Adımda İşinizi Hızlıca Büyütün

As long as you apply success-proven methods and strategies, you too can become one of those business wizards who achieved to scale and grow their brand quickly and efficiently. If you need a guideline to start scaling your business, we recommend you to read this English to Turkish translation.

Başarısı kanıtlanmış yöntem ve stratejileri uygularsanız, siz de iş dünyasının sihirbazlarından biri olup, markanızı hızlı ve verimli bir şekilde büyütebilirsiniz. İşinizi büyütmeye başlamak için bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız, İngilizceden Türkçeye çevirdiğimiz bu makaleyi okumanızı öneririz.

You can read the original version in English using the link below. Yazının İngilizce orijinalini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.entrepreneur.com/article/306049


Herhangi bir işi başarıyla büyütmek ve sonuca ulaştırmak için gerekli temel adımları atmak ve sabırlı olmak gerekir.

english to turkish translation localization multimedia subtitling voiceover transcription content writing copywriting seo search engine optimization services

Eğri oturup doğru konuşalım. İş büyütmek öyle kolay bir iş değil. Belli bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. İlk başladığınızda, birbirinden farklı görevleri yerine getirmeniz şart. Bunların içinde satış ve pazarlama adımları da bulunuyor. Vergi ve kurumsal uyumluluk konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yapmanız gereken bir diğer şey de müşterilerinizle her gün iletişimde olmak. Ve elbette, bütün bunları yapınca şirketi büyütme işlemini tamamlamış da olmuyorsunuz. En nihayetinde, size katacağı şeyler karşısında sizden bir şeyler götürüyor.

İşinizi büyütmekte zorluk çekiyorsanız, tünelin sonundaki ışığı görmeye başladınız demektir. Elbette zor. Ama başka alternatifiniz var mı? Ne yapacaksınız, sabah 9 akşam 5 bir işte mi çalışacaksınız? Tabii ki de hayır! Tamam, belki de her ayın sonunda maaşınızın hesabınıza yatmasının hissettirdiği güvenliği özlediniz. Ama bunun karşılığında zihinsel veya duygusal olarak ödemeniz gereken bedel ne olacak?

Doğruyu mu duymak istiyorsunuz? Eğer oturup, zihninizi boşaltır ve olaylara yönelik bakış açınızı kendiniz seçerseniz, işinizi büyütmek için atabileceğiniz adımları kolayca tespit edebilir ve çok daha hızlı bir şekilde para kazanabilirsiniz. İş büyütme stratejileriyle ilgili yüzlerce kaynak bulmak mümkün; gelgelelim, aşağıdaki 15 adımı attığınız takdirde işinizi çok hızlı ve verimli bir şekilde bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

İş Büyütme Stratejileri Uzmanı Roland Frasier’in işletmeleri kademeli olarak büyütmek için özgün bir yöntemi bulunuyor. Digital Marketer ve Native Commerce Media sitelerinin müdürü ve War Room Mastermind şirketinin CEO’su olarak, dijital pazarlama dünyası hakkında bilirkişi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yedi, sekiz, hatta dokuz basamaklı değerlere sahip şirketler kuran veya şirketleri bu seviyeye büyüten Frasier’in bana anlattıkları çerçevesinde, herhangi bir işletmeyi hızlıca büyütmek için atılabilecek sayısız adım mevcut. Gelgelelim, hedefiniz doğrultusunda gerçek bir etki yaratma gücüne sahip olan 15 temel strateji bulunuyor. Bunlardan bazıları ilk başlandığında çok yoğun bir şekilde vakit ve enerji ayrılmasını gerektiriyor. Buna hazırlıklı olmalısınız. Ancak, en nihayetinde bu kadar efor sarf etmenin avantajlarını ve kazançlarını gördüğünüzde, küçük büyük her çabanıza değmiş olduğunu anlayacaksınız.

Kişisel hayatın veya iş hayatının diğer her alanında olduğu gibi, iş büyütme konusunda da gerçek sonuçlar almak istiyorsanız belli bir vakit ayırmalısınız. İşinizin kısa vadeli sonuçlarına odaklanmayın. Uzun vadeli düşünün. Hakiki bir değer yaratın ve müşterilerinize nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün. Gerçekten önemseyin. Yaptığınız her şeyin temelinde bu olmalı. Bu yaklaşıma sahip olduktan sonra yapmanız gereken tek şey, işinizi büyütmek için gerekli olan adımları atmak ve çaba sarf etmek.

english to turkish translation localization multimedia subtitling voiceover transcription content writing copywriting seo search engine optimization services

1. Satış Rotası Oluşturun

İşinizi hızlıca büyütmek için atacağınız ilk adım bir satış rotası oluşturmak. Eğer satış rotanız yoksa hayati bir hata yapıyorsunuz demektir. Satış rotaları sayesinde işinize bir otomasyon katabilir ve işinizi hızlı ve kolay bir şekilde büyütebilirsiniz. Elbette, ilk başladığınızda birtakım ayak işleri olacaktır. Ancak bu aşamalar oturduktan sonra her şey çok daha kolay bir hâl alacaktır.

Frasier, her satış rotasının stratejisinin, rota daha kurulmadan önce belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Her şeyden önce farklı rotaları inceleyin. İster bir “sadece kargoyu öde” promosyonu, ister bir “fiyatı yüksek koçluk” satışı olsun, işinizi hızlıca büyütmek için otomatik bir satış sistemi oluşturmanız şarttır.

2. Müşteri Yönetim Sistemleri Kullanın

İşlemleri elle kontrol etmek zordur. Kimse bunu yapmak istemez. Hele bir de iş büyüyorsa, çok zahmetli bir hâl alır. Büyüme sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız bir müşteri yönetim sistemi kullanın. Tercih edebileceğiniz onlarca sistem bulunuyor. Ancak kendi iş kolunuzu iyi inceleyin ve buna uygun bir tercih yapın. Elbette, SalesForce gibi bulut tabanlı yazılımlar her zaman kullanışlıdır.

Muhasebeyi kolaylaştırmak için Quickbooks’tan yararlanabilir, satış ve pazarlama için InfusionSoft’u kullanabilirsiniz. Diğer bulut bilişim sistemleriyle entegre ederek kullanabileceğiniz birçok CMS sistemi bulunuyor. Sizin için en kullanışlı olanı bulun ve işinizin bir parçası haline getirin.

3. Rakiplerinizi Araştırın

Piyasaya giriş yaparken, sattığınız ürün veya hizmetleri geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsanız, yapacağınız ilk şeylerden biri rakiplerinizi araştırmak olmalı. Frasier, bu araştırmayı yapmak için kullanabileceğiniz iki platform olduğunu söylüyor. Bunlardan ilki Similar Web. Ötekisi ise AdBeat. İkisi de rakipleriniz hakkında bilgi toplamanıza olanak sağlayan platformlar. Tüm hedef sayfalar (landing page), reklam yazıları ve satış rotalarındaki diğer adımları adeta x-ışınlı gözlüklerle önünüze açılacak.

Bu sayede, internette reklam veren herkesin online stratejisini öğrenebilirsiniz. En uzun süredir faaliyet göstermekte olan reklamları bulun ve bunlara benzer şeyler yaratın. Herhangi bir işi büyütmenin en hızlı yolu budur. Eğer başarısı ispatlanmışsa ve rakipleriniz için işe yarıyorsa, muhtemelen sizin için de işe yarayacaktır.

4. Müşteri Sadakat Programı Oluşturun

Sadakat programları, satışları arttırmak için en etkili çözümlerden biridir. Yeni bir müşteri kazanmak, mevcut bir müşteriye satış yapmaktan, genellikle, üç kat daha maliyetlidir. Farklı kaynaklarda, iki farklı müşteri türüne yapılan satışın maliyetleri arasındaki farkın 4 kat ile 10 kat arasında değiştiğini okuyabilirsiniz. Bununla birlikte, hangisini kabul ederseniz edin, yeni müşteriler kazanmak her zaman daha pahalıdır.

Frasier, bir müşteri sadakat programı oluşturarak, mevcut müşterilerinize daha verimli bir şekilde satış yapabileceğinizi söylüyor. Bunun yanı sıra, yeni müşteriler de çekebilirsiniz. Sizin ürün veya hizmetlerinize daha fazla para harcanması için anlaşılır bir teşvik varsa, uzun vadede epey faydasını görebilirsiniz. İlgi çekecek bir sadakat programı oluşturun ve mevcut müşterilerinizin kolayca kullanabilmelerini sağlayın. Satışlarınız kısa süre içerisinde katlanarak artacaktır.

5. Yeni Fırsatlar Bulun

Müşteri profilinizi daha iyi anlayarak, işiniz için fırsat olabilecek yeni şeyler analiz edin. Dağıtım kanallarından direkt rakiplerinize kadar her şeyi anlamaya çalışın ve hatta yabancı pazarları ve işinizi genişletme potansiyeli taşıyan diğer sektörleri inceleyin. Yeterince analiz ettiğiniz takdirde hemen yararlanabileceğiniz onlarca yeni fırsat olduğunu göreceksiniz.

6. E-Posta Listesi Oluşturun

İşinizi hızlı bir şekilde büyütmek için en iyi ve en etkili yollardan biri de bir e-posta listesi oluşturmaktır. Bunu yapmak için de, elbette, potansiyel müşterileri size çekecek bir mıknatısınızın olması gerekir. Yoksa, insanlar sizin e-posta listenize neden kayıt olsunlar? Potansiyel müşterilerinizi size çekecek bir şey oluşturduğunuzda sıra satış rotasına gelir. Listenizi oluşturmak ve yönetmek için Aweber, ConstantContact, ConvertKit, Drip, GetResponse gibi şirketlere göz atın.

7. Stratejik Ortaklıklar Kurun

Doğru şirketlerle stratejik ortaklıklar kurduğunuz takdirde gerçekten fark yaratabilirsiniz. Bu yöntem sizi geniş bir müşteri yelpazesine hızlıca ulaştıracaktır. Gelgelelim, bu potansiyele sahip ortaklıkları tespit etmek, kurmaktan daha zordur. Sizin hizmetlerinizi tamamlayıcı nitelikte hizmetler sunan şirketler bulmalısınız. Bu şirketlerle iletişime geçin ve birlikte çalışmak için belli fırsatlar sunun.

8. Global Platformlardan Yararlanın

İnternet üzerinden ürün satan bir e-ticaret şirketiniz mi var? Amazon‘un FBA hizmetini kullanmayı düşündünüz mü? Hizmet mi pazarlıyorsunuz? Upwork’ü denediniz mi? Tatil amaçlı ev kiralama işi yapmak mı istiyorsunuz? AirBnB, InvitedHome, HomeAway veya diğer global platformları kullandınız mı? Belli bir doygunluğa ulaşmış olan bir platform bulun ve işinizi hızlıca büyütmek için kullanın.

9. Lisans Anlaşmaları

Lisans anlaşmaları yapmak, işinizi çok fazla çaba harcamanıza gerek kalmadan büyütmek için en ideal yöntemlerden biridir. Lisans kiralayıp, ciro paylaşabileceğiniz bir ürününüz varsa, bu yöntemi gözden geçirmenizi öneririz. Popüler veya başarılı bir ürünü alıp, geniş bir pazara yayılmış olan bir şirkete sunduğunuz takdirde pazar doygunluğuna çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

10. Franchise Modelini Değerlendirin

Başarılı bir işiniz varsa gerçekten hızlıca büyümek istiyorsanız, franchise sistemi kurabilirsiniz. Karmaşık bir model olan franchise sisteminin maliyetleri yüksektir ve epey pazarlama bilgisi gerektir, ama işinizi hızlı bir şekilde büyütmek için en etkili yöntemlerden biri olduğuna şüphe yoktur.

11. Sunduklarınızı Çeşitlendirin

Müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmet yelpazesini çeşitlendirmeye çalışın. İşinizin bir parçası olarak sunabileceğiniz, tamamlayıcı nitelikteki diğer ürün ve hizmetler nelerdir? İşinizi büyütmek için, sunduklarınızı da genişletmeniz gerekiyor. Kendi faaliyet alanınızdaki yeni fırsatları inceleyin. Zorluk çıkarabilecek tarafları tespit edin. Müşterilerinize başka neler satabilirsiniz? Başka hangi noktalarda müşterilerinize değer katabilirsiniz?

12. Pasif Gelir Kaynakları Oluşturun

İş büyütmek epey yoğun bir çaba sarf etmeyi gerektir. Özellikle de incecik kâr marjlarıyla çalışıyorsanız, pasif gelir kaynakları oluşturmayı mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu sayede, ışığı sürekli açık tutup tutamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Pasif gelir kaynakları olduğu sürece hata yapmayı göze alabilir ve dımdızlak kalmazsınız. Bu sayede sürekli işe odaklanabilir, işinizi büyütmek için bir temele sahip olabilir ve elinizdeki kaynaklar sayesinde yoğun bir şekilde pazarlama yapabilirsiniz.

13. Diğer İşletmeleri Satın Alın

Bazen, başka işletmeleri satın almak, kendi işinizi büyütmek için epey hızlı bir yol olabilir. Rakiplerinizi veya başka sektörlerde, sizin sunduklarınızı tamamlayıcı nitelikte ürün veya hizmetler sunan diğer işletmeleri satın alarak, onları bir basamak olarak kullanabilirsiniz. Potansiyel fırsatları tespit etmek için hem kendi sektörünüzü hem de etrafınızdaki sektörleri inceleyin.

14. Uluslararası Çapta Genişleyin

Uluslararası büyüme gerçekleştirebilir misiniz? Mevcut fırsatları alıp, uluslararası çapta yararlanabilir misiniz? Kanada, Meksika veya Avrupa’da faaliyet göstermek için ne yapmanız gerekir? Eğer çok satış gereken bir şey sunuyorsanız, faaliyetlerinizi uluslararası alana yayarak eşsiz bir büyüme gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bazı masrafları olacaktır. Ancak, kâr potansiyelinin yanında bu masraflar hiçbir şey değildir.

15. Webinar Oluşturun

Herhangi bir ürün veya hizmeti tanıtmak için en etkili yöntemlerden biri de webinar denilen internet seminerlerdir. Aklınıza gelen her türlü ürün veya hizmeti, geniş bir hedef kitleye hızlıca ulaşmak ve yaymak için webinar’ları birer otomatik satış aracı olarak kullanabilirsiniz. Satış sonrası satışı otomatikleştirmek adına müşterileri elinizde tutmak için webinar’lar mükemmel platformlardır.